Китай наказа с рекордна глоба от 18 млрд. юана (2,75 млрд. долара) Alibaba Group Holding, след като антимонополно разследване установи, че гигантът за електронна търговия е злоупотребявал с господстващото си положение на пазара в продължение на няколко години.
Глобата, която се равнява на около 4% от приходите на Alibaba в Китай през 2019 г., идва на фона на репресиите срещу технологичните гиганти и бележи рязък завой в политиката на страната към интернет гигантите, предава Reuters.
Бизнес империята Alibaba е под особено тежък регулаторен контрол в Китай след ожесточената публична критика на нейния основател милиардерът Джак Ма през октомври.
-
Китайските гиганти Alibaba и Tencent могат да догонят Apple и Microsoft
Китайските технологични гиганти Alibaba и Tencent продължава...
виж още
Месец по-късно властите провалиха планираното първично публично предлагане на стойност 37 млрд. долара от Ant Group, финансовото подразделение на Alibaba, а след това китайската държавна администрация за регулиране на пазара (SAMR) обяви антитръстовата си проверка на компанията през декември.
Макар че глобата доближава Alibaba до разрешаването на антитръстовите ѝ проблеми, Ant е задължена да се съгласи на регулаторно преструктуриране, което се очаква рязко да намали оценките ѝ и да регулира нейния бизнес.
"Това наказание засега ще се разглежда от пазара като закриване на антимонополното дело. Това наистина е най-известният антимонополен случай в Китай", казва Хонг Хао, ръководител на научните изследвания BOCOM International в Хонг Конг.
-
Как Джак Ма подготви Alibaba за бъдещето?
Когато създателят и лидер на Alibaba Джак Ма се оттегли от компанията миналия месец, това не беше ле...
виж още
"Пазарът очаква някакво наказание от известно време ... но хората трябва да обърнат внимание на мерките извън антимонополното разследване", подчертава той.
Прегрешението на Alibaba
Пазарният регулатор е установил, че Alibaba е "злоупотребявала с господстващо положение на пазара" от 2015 г., като е попречила на търговците си да използват други онлайн платформи за електронна търговия.
Тази практика нарушава китайския антимонополен закон, тъй като възпрепятства свободното движение на стоки и накърнява бизнес интересите на търговците, твърди регулаторът и разпорежда на Alibaba да извърши "цялостни корекции", за да засили вътрешното съответствие и да защити правата на потребителите.
Компанията приема наказанието и "ще гарантира спазването му с решителност". "Ще се справим открито и ще работим заедно", заяви главният изпълнителен директор Даниел Жанг в бележка до служителите, видяна от Reuters. "Нека се усъвършенстваме и започнем отново заедно като едно цяло", призовава той.
Глобата, наложена на Alibaba, е над 2 пъти по-голяма от 975-те млн. долара, платени в Китай от Qualcomm, най-големият доставчик на чипове за мобилни телефони в света, през 2015 г. за антиконкурентни практики.
"Налице са слабости в големите технологични акции на Китай и мисля, че тази глоба ще се разглежда като еталон за всякакви други санкции, които биха могли да бъдат приложени към останалите компании", отбелязва Луи Це, управляващ директор в Wealthy Securities в Хонг Конг.
Ясен политически сигнал
С глобата за едно от най-успешните си частни предприятия, китайските власти изпълнява заплахите си да ограничи т.нар. "икономика на платформите" и да овладее гигантите, които играят доминираща роля в потребителския сектор на страната.
"Глобата на Alibaba засилва вероятността да има щети върху други китайски интернет гиганти", каза Франсис Лун, главен изпълнителен директор на GEO Securities в Хонконг. "Ръстът им беше огромен, а правителството си затвори очите и им позволи да извършват неконкурентни практики. Те вече не могат да го правят."
Коментари