Илон Мъск пусна чатбот с изкуствен интелект, наречен Grok, в своята социална мрежа X, преди известна като Twitter, но засега е достъпен само за избрани потребители.
„В някои важни аспекти това е най-доброто, което съществува в момента“, публикува той в X преди пускането му в петък, пише BBC.
Мъск се похвали, че Грок „обича сарказма“ и ще отговаря на въпроси с „малко хумор“. Ранните данни обаче показват, че чатботът страда от проблеми, характерни за други инструменти за изкуствен интелект.
Други модели отказват да отговорят на някои въпроси, например предоставяне на наказателни съвети. Но по думите на Мъск Grok ще отговори на „пикантни въпроси, които се отхвърлят от повечето други системи за изкуствен интелект“.
В демонстрация на новия инструмент, публикувана от Илон Мъск, Grok беше помолен за ръководство стъпка по стъпка за производството на кокаин. Той отговори „само момент, докато извадя рецептата... защото ще ви помогна с това“ и изброи обобщена, а не полезна информация, съчетана със саркастични предложения, като преди това предупреждава да не бъде следвана идеята.
Grok has real-time access to info via the 𝕏 platform, which is a massive advantage over other models.
It’s also based & loves sarcasm. I have no idea who could have guided it this way 🤷♂️ 🤣 pic.twitter.com/e5OwuGvZ3Z
— Elon Musk (@elonmusk) November 4, 2023
Той демонстрира възможностите на Grok и по темата „има ли някакви новини за sbf“, като тук става дума за Сам Банкман-Фрийд – осъдения по всички обвинения основател на криптоборсата FTX. Чатботът обаче погрешно е предположил, че са отнели 8 часа на съдебните заседатели, за да произнесе присъдата, докато всъщност това се случи за по-малко от 5.
Генеративни AI инструменти като Grok са широко критикувани за допускането на основни грешки, тъй като звучат много убедително в стила си на писане.
Екипът на Grok xAI започна работа през юли, използвайки знания от други изследователски фирми за изкуствения интелект. Това е отделна компания, тясно свързана с другите компании на Мъск – X и Tesla.
По-рано тази година Мъск заяви, че иска версията му на изкуствен интелект да „търси максимално истината и да разбере истинската природата на Вселената“.
Мъск отбеляза, че голямо предимство на Grok е, че има достъп до актуална информация от платформата X, което го отличава от стартовите версии на някои конкуренти, въпреки че все по-актуални отговори са достъпни и за абонирани клиенти с други AI инструменти.
Example of Grok vs typical GPT, where Grok has current information, but other doesn’t pic.twitter.com/hBRXmQ8KFi
— Elon Musk (@elonmusk) November 5, 2023
Grok в момента е в тестов или „бета“ формат, но по-късно ще бъде достъпен за всички абонати на X Premium+ срещу месечен абонамент от 16 долара. Мъск заяви в неделя, че чатботът ще бъде „вграден в приложението X и ще бъде достъпен като самостоятелно приложение“.
Миналата седмица на срещата за изкуствения интелект във Великобритания, където присъства и британския премиер Риши Сунак, Мъск заяви, че има опасности, свързани с развитието на ИИ.
ОЩЕ: Илон Мъск с мрачна прогноза за изкуствения интелект. Какво гласи тя?
Но той също е дългогодишен шампион на технологията. Мъск е един от основателите и на OpenAI – компанията, която разработва ChatGPT, Dall-E и Whisper, но се оттегли от борда ѝ през 2018 г. Microsoft инвестира в OpenAI, като направи инструмента достъпен на своята платформа. Оттогава Google пусна конкурентния си модел с изкуствен интелект, Bard, а Meta пусна Llama.
Grok е термин, измислен от писателя на научна фантастика Робърт А. Хайнлайн в романа му от 1961 г. Stranger in a Strange Land, където „grokking“ означава дълбоко съчувствие на другите.
xAI обяви, че Grok е „възнамерен да отговори на почти всичко, дори да предложи какви въпроси да бъдат зададени“. Grok беше „много ранен бета продукт – най-доброто, което успяхме да направим с 2 месеца обучение“.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Какво гласи мрачната прогноза на Бил Гейтс за изкуствения интелект?
Защо жените не използват толкова изкуствения интелект, колкото мъжете?
Как изкуственият интелект може да трансформира юридическата професия?
Кои са 10-те професии, които не са застрашени от изкуствения интелект?
Коментари