Австралийското правителство обяви, че ще премахне мобилното приложение TikTok от всички федерални правителствени устройства заради опасения за сигурността. Така тя става последната държава съюзник на САЩ, предприела действия срещу приложението, притежавано от Китай, предава Reuters.
Ходът подчертава нарастващите притеснения, че правителството на Китай може да използва базираната в Пекин компания, собственост на ByteDance, да събира потребителски данни, за да прокарва политическата си програма, като подкопава западните интереси в областта на сигурността.
Забраната ще влезе в сила „веднага, щом това е практически възможно“, заяви главният прокурор Марк Драйфус, като добави, че изключения ще се предоставят само в отделни случаи и при подходящи мерки за сигурност.
С австралийското решение всички членове на т.нар. мрежа за споделяне на разузнавателна информация Five Eyes – състояща се от Австралия, Канада, САЩ, Великобритания и Нова Зеландия – забраниха приложението на правителствените устройства. Франция, Белгия и ЕК също обявиха подобни забрани по-рано през годината. Европейската комисия забрани TikTok на служителите си
Днешното решение на Австралия рискува да възобнови дипломатическото напрежение между Канбера и Пекин, което спадна в известна степен, откакто лейбъристкото правителство, водено от премиера Антъни Албанезе, се върна на власт през май.
От компанията TikTok заявиха, че са „изключително разочаровани“ от решението на Австралия и го нарекоха „водено от политика, а не от факти“.
„Няма доказателства, които да подсказват, че TikTok по някакъв начин представлява риск за сигурността на австралийците и не трябва да се третира по различен начин от другите социални медийни платформи“, заяви генералният мениджър на TikTok за Австралия и Нова Зеландия – Лий Хънтър.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Британски регулатор глоби TikTok заради злоупотреба с данни на милиони деца
Парламентът на Великобритания също забрани TikTok
В поредна европейска страна забраниха TikTok
Коментари