Китайската компания ByteDance се отказа от продажбата на популярното си приложение TikTok в САЩ, отрязвайки мераците на технологичните гиганти Microsoft и Oracle. Тя отхвърли възможността да предаде алгоритъма на видео платформата си на американски купувач.
Вместо това компанията ще продължи да си партнира с Oracle с надеждата да избегне американска забрана, докато успокоява китайското правителство, разкриха информирани източници на Reuters.
Базираната в Пекин компания преговаряше за продажбата на американския си бизнес, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да забрани приложението в страната, ако то не премине в ръцете на американски собственик.
Американските власти гледат на TikTok като заплаха за националната сигурност и се опасяват, че информацията на около 100-те милиона потребители на приложението в САЩ може да бъде предадена на правителството на Китай.
Преговорите за продажба бяха прекъснати от Китай, който актуализира правилата си за контрол на износа миналия месец и трябваше да разреши прехвърлянето на алгоритъма на TikTok на чуждестранен купувач. Според Reuters китайското правителство по-скоро е готово приложението да бъде спряно в САЩ, отколкото да го остави да стане част от принудителна продажба.
Китайците предлагат Oracle да бъде технологичен партньор на ByteDance и да поеме управлението на потребителските данни на приложението в САЩ, съобщиха източниците. Компанията на Лари Елисън преговаря и да вземе участие в американските операции на TikTok.
Тръмп наложи тежки забрани на TikTok и WeChat
Някои от най-големите поддръжници на ByteDance, като инвестиционните фирми General Atlantic и Sequoia, също могат получат миноритарни дялове в американския бизнес на TikTok.
Не е ясно дали Тръмп, който иска американска технологична компания да притежава по-голямата част от TikTok в САЩ, ще одобри сделката. Комитетът по чуждестранните инвестиции на САЩ, който проверява сделки за рискове за националната сигурност, внимателно наблюдава преговорите между ByteDance и Oracle.
Коментари