"Разработваме финансовата система на бъдещето и правим революция в начина, по който компаниите управляват финансите си." Проблемът, който решават, е цялостното управление на бизнес разходите.
Компанията Payhawk, която е собственост на Христо Борисов и съдружниците му Бойко Караджов и Константин Дженгозов, преди броени седмици стана една от най-бързо развиващите се финтех компании в Европа с оценка от 1 млрд. долара. България има своя първи еднорог: Българска компания постигна оценка от 1 млрд. долара
През ноември компанията обяви, че са привлекли 112 млн. долара в една от най-големите сделки в Централна и Източна Европа. Привлеченото финансиране е рекордно - второ по размер за региона. Само за няколко месеца стойността на компанията бе удвоена. Имат офиси в Лондон, Берлин, Барселона, но продуктовият и инженерният екип са базирани изцяло в България. Предстои да отворят офиси в Амстердам, Париж и Ню Йорк. От планираните над 200 работни места в Европа, повече от половината ще бъдат в София. Обслужват клинети в над 30 държави.
Всичко това ги прави изключително привлекателни за най-добрите служители в бранша. "Винаги сме имали стратегия. В началото сме имали елементарни заплати. Първите служители взимаха около 1000 лв. на месец. В момента средните ни заплати са доста високи, като това ни е стратегия в момента, тъй като нашата цел е да привлечем 1% от талантите в България. В момента средните ни заплати са между 12-13 000 лв.", казва пред bTV един от основателите и главен изпълнителен директор на първия български "еднорог" Христо Борисов.
One team. One first-class product. And one billion dollars valuation.🦄
— Payhawk - The financial system of tomorrow (@PayhawkCom) March 4, 2022
We’ll continue scaling our team, serving our customers in Europe and growing into new markets around the globe. Learn how Payhawk can reinvent the way companies manage business spend→https://t.co/bspYdqeeS1 pic.twitter.com/KHjUQ22GIl
Компания еднорог е фирма, обикновено стартъп, която е увеличила стойността си до 1 милиард долара в период от 10 години. В света има само няколкостотин такива компании, а тази на Борисов отговаря на всички условия.
По думите му основаната през 2018 г. финтех компания се е сблъсквала с немалко трудности. "Минахме през доста трудни неща и бяхме емоционално влакче през доста голяма част от времето, през което разработваме компанията. Първите служители си намалиха заплатите 6-7 пъти от парите, които взимаха, за да започнат да работят по тази идея", казва Борисов.
Целта на съдружниците е била Payhawk да стане голяма компания от първия ѝ ден. Стратегията е била да бъде открит голям пазар, разкрива изпълнителният директор.
Продуктът, който разработват българските инженери, представлява корпоративни карти, които компанията издава на бизнеси, с които финансовите екипи имат по-голям контрол върху тях. Тоест финансовите екипи могат да създадат карта и да я ограничат да бъде само за определен служител, да се ползва само в определена бензиностанция, само в понеделник, само в определено време и т.н. Тоест контролът е доста добър. Така служителите мога да имат по-добра отчетност и да не събират бележки или други документи за направените разходи, казва още Борисов за техния продукт.
Коментари