Европейската комисия обяви, че ще наложи вносни мита на китайските електромобили в размер на до 38 на сто, предаде Ройтерс.
Комисията, която определя общата търговска политика на ЕС, обяви, че новите мита ще влязат в сила от юли и ще варират спрямо различните производители. Така например за BYD е предвидена ставка от 17,4 на сто, за Geely - от 20 на сто, а за SAIC - от 38,1 на сто.
За други компании, които сътрудничат във воденето от ЕК разследване за получавани незаконните държавни субсидии е предвидено мито от 21 на сто, а за тези, които не сътрудничат - от 38,1 на сто.
Още: Китайските електромобили: Проблем за ЕС, брак по сметка за европейците
Новите мита се налагат, тъй като китайските компании са по-привилегировано положение от конкурентите си, възползвайки се от незаконни държавни субсидии, се посочва в съобщението на ЕК.
Според главния икономист за Европа в Capital Economics Андрю Кънингам, цитиран от Ройтерс, ефектът от налагането на митата ще бъде ограничен в макроикономически план.
През последните 12 месеца в ЕС са били внесени 440 000 електромобила от Китай на обща стойност 9 милиарда евро, което се равнява на около 4 на сто от разходите за автомобили на европейските домакинства.
Още: Китайският гигант ВYD има 6 пъти по-висока нетна печалба - 2,5 млрд. долара
Целта на митата не е блокирането на търговията, а ограничаване на бъдещия растеж на вноса на китайски електромобили, посочва експертът. По думите му решението показва важна промяна в търговската политика на ЕС, който макар и досега да е ползвал подобни мерки по отношение на китайския дъмпинг, не го е правил за такава важна индустрия, а и като цяло не е прибягвал до истински протекционистични мерки като настоящата.
Европейският автомобилен сектор е изключително важен сектор, който трябва да навакса трансформацията и да продължи по този път, посочи министърът на енергетиката на Испания Тереса Рибера. Очевидно, ако има нарушения в международните търговски правила, ние трябва да подкрепим предложенията на Комисията, категорична бе тя.
Коментари