Жилищните сгради, които разполагат с технически паспорт в България са минимален брой. Едва 2200 сгради разполагат с документа, което представлява 0.11% от всички жилищни постройки у нас. До края на годината всички жилищни сгради трябва да разполагат с технически паспорт. Изискването продължава да бъде в сила, тъй като засега има само предложение за отлагане на крайния срок до декември 2024 година, което е публикувано за обществено обсъждане. Това съобщават от строителното министерство пред вестник „Монитор”.
Офертите за изготвяне на технически паспорти вървят на цена от около 5 лева без ДДС за кдвадратен метър разгърната застроена площ, показва проверка на изданието. Услугата включва конструктивно обследване на съществуващи сгради предложенията (цени между 0,75 лв. - 1.50 лв./кв. м), обследването за енергийната ефективност на блока (от 0.60 до 1.20 лв./кв. м) и заснемане на сграда по част архитектурна (от 1.50 лв. до 3.00 лв./кв. м), като последното се прави само, ако сградата няма налични чертежи. Цените зависят от вида на обекта и прилежащата документация. Дават ни на ЧСИ, ако не платим технически паспорт на дома ни?
Преобладаващата част от жилищните сгради в България са с технически паспорти - 1930 са санираните блокове със 100% субсидия по държавната програма, сочи справка в сайта на МРРБ. Най-много са обновените сгради в област Бургас - 236, като в областния център те са 205. На второ място по санирани блокове с пари от хазната със 189 блока е Пиринска Македония, където в областния център са обновени 143 сгради, други 26 са в гр. Гоце Делчев. Със 7 се отчитат в гр. Сандански, а в най-големия ни зимен курорт Банско - само с една. В столицата готовите и въведени в експлоатация санирани сгради са 119 и са доста по-малко, отколкото в Благоевград
-
Удължават срока за техническите паспорти на жилищата
Срокът за изготвяне на технически паспорти на съществуващите...
виж още
В област Пловдив броят им е 149, като само в областния център те са 72. Хасково обаче е пред града под тепетата със 100 готови обновени жилищни сгради, като в цялата област там броят на завършените блокове е 169. Най-малко санирани блокове - по 18, са завършени в областите Монтана и Силистра.
Коментари