Имотите у нас са най-евтини за руснаците, показва допитване на сайта Tranio сред 414 експерти от 35 страни.
Средният бюджет, който рускоговорещите купувачи у нас са заделили за сделки през миналата година, е достигнал 180 000 евро, което превръща България в най-евтината страна за закупуване на инвестиционен имот от руснаци и граждани на страни от бившия СССР. На второ място е Тайланд със среден бюджет от 200 000 евро. На другия полюс е Австрия, където руснаците са заделили средно 3 млн. евро за закупуване на инвестиционен имот. Над 400 000 руснаци имат имоти в България
Като цяло средният бюджет за сделки на руските инвеститори в имоти във всички изследвани страни се е удвоил спрямо 2019 г. и е достигнал 620 000 евро. Руснаците очакват средна възвръщаемост от 5% на година от инвестицията си, съобщава Investor.bg.
-
Руснаците продължават да купуват имоти у нас
През първото полугодие на 2019 г. най-популярните страни за ...
виж още
Активността на руснаците, които инвестират в имоти у нас, е намаляла наполовина през 2020 г. в сравнение с другите чуждестранни инвеститори, показват още данните от допитването. 57% от анкетираните в България са заявили, че спадът на покупателната способност на инвеститорите заради пандемията е ключовата причина за намаляването на броя на сделките през 2020 г. Близо 40% от руските чиновници се интересуват от имоти в България
Великобритания и САЩ са единствените страни, в които рускоговорещите инвеститори в жилищни имоти са били по-активни през 2020 г., отколкото година по-рано с ръст на сделките от съответно 2,5% и 4%. Значителен спад на инвестиционната активност на руснаците е отчетена също в Австрия (-40%), Италия и Испания (-30%). Наблюдава се обаче значително натрупано търсене в страни като Германия и се очаква пазарът да се възстанови силно след повторното отваряне на границите.
Руснаците купуват имот в чужбина, за да вземат гражданство в съответната страна. Това важи и за България. 71% от инвеститорите в имоти от Русия и ОНД в България са закупили имот, за да придобият гражданство или местожителство, сочат данните от изследването. Следващите две най-популярни причини са запазването или увеличаването на капитала. В глобален план руските инвеститори предпочитат за тази цел да закупуват жилищни имоти, следвани от хотели, търговски площи и парцели. Колко чужденци са взели "златни паспорти" в България?
През 2021 г. 2/3 от анкетираните (66%) са заявили, че затварянето на граници е основната пречка за инвестициите в недвижими имоти в чужбина. Това е промяна спрямо предходните години, когато прекомерно високите очаквания за доходност са били най-голямата спънка сред руснаците, купуващи инвестиционни имоти в чужбина.
По време на кризата руските инвеститори не са продавали по-активно имоти в чужбина, казват 80% от участниците в допитването. Обаче продажбите в Гърция, Турция, Унгария, Грузия, са нараснали със 122% спрямо 2019 г. Там обаче ключов двигател на сделките е увеличаване на капитала. Руснаци масово разпродават имоти по българското Черноморие
През 2020 г. руските инвеститори в имоти в чужбина са влагали капитали освен в жилища и в хотели, търговски площи – магазини, супермаркети, търговски центрове, и терени, подходящи за строителство.
Коментари