Рекордното нарастване на жилищните кредити у нас продължава и през 2023 година, като същото важи както за потребителските заеми, така и за размера на депозитите в родната банкова система.
Жилищните заеми у нас достигат рекордните 16.6 млрд. лева към края на месец януари тази година, като нарастват със 17.9% на годишна база, сочат данните на Българската народна банка. Темпът на растеж се засилва спрямо края на миналата година, когато бе отчетен годишен ръст в размер на 17.8%. През 2022 г. годишният темп на нарастване достигна рекордните 18.3% още в началото на периода, като до този момент поддържа сравнитело същото ниво.
През последните 12 месеца, обемът на отпуснатите заеми за жилище в България скача с 2.53 млрд. лева. За сравнение, ипотечните кредити възлизаха на 14.1 млрд. лева към края на месец януари 2022 година.
Жилищните кредити достигнаха 1/5 от всички кредити в България
Данните не издават отстъпление при жилищното кредитиране, въпреки предупрежденията, че затягането на паричната политика от страна на Европейската централна банка ще провокира осезаемо повишение на лихвите спрямо достигнатите рекордно ниски нива за родния пазар.
Трябва да се отбележи, че поскъпването на имотите в България има отношение към размера на отпусканите жилищни заеми, тъй като потребителите кандидатстват за кредити за по-високи суми. Това е и една от причините броят на кредитите на домакинствата за суми над 100 000 лева нараства осезаемо през 2022 година.
Заемите за жилище у нас масово се отпускат в левове със срок за погасяване над 5 години – заеми за 16.2 млрд. лева, от които 15.3 млрд. лева са в левове. Ипотечните кредити със срок за погасяване между 1 и 5 години възлизат на едва 38.8 млн. лева към края на месец януари тази година.
Потребителските заеми в България също засилват годишния темп на растеж през януари и вече надхвърлят сумата от 15 млрд. лева. Заемите за потребление нарастват с 12.5% на годишна база (+12.4% месец по-рано) до 15.086 млрд. лева към края на първия месец на тази година.
Какви са средните цени на апартаменти в столицата?
През последните 12 месеца обемът на отпуснатите потребителски кредити нараства с 1.67 млрд. лева. За сравнение, размерът на заемите за потребление към края на януари 2022 година бе 13.4 млрд. лева.
Преобладаващата част от потребителските кредити у нас, подобно на жилищните, са със срок за погасяване от над 5 години – заеми за 11.8 млрд. лева, от които 11.6 млрд. лева договорени в левове.
Общият размер на кредитите на домакинствата (и НТООД) у нас достига 33.36 млрд. лева, като нараства с 14.8% спрямо януари 2022 година (+14.6% месец по-рано).
За разлика от потребителското кредитиране, заемите за нефинансовия бизнес забавят годишния темп на растеж през януари до ръст от 9.9% (+10.4% месец по-рано), като достигат общата сума от 41.3 млрд. лева.
Общият размер на кредитите за неправителствения сектор у нас възлиза на 80.66 млрд. лева към края на януари, като нараства с 13% на годишна база (+12.7% месец по-рано).
Депозити
Депозитите на домакинствата (и НТООД) нарастват с 8.2% на годишна база до общо 72.234 млрд. лева към края на първия месец на тази година, сочат данните на БНБ. Годишният темп на растеж се забавя минимално, след като през предходния месец възлизаше на 8.3%.
Ще скочат ли цените след въвеждането на еврото и какво ще стане с кредитите и депозитите у нас?
Въпреки отлива на депозити за сравнително дребни суми през миналата година, влоговете, съхраняващи по-висока стойност, продължават да дърпат общия обем нагоре.
Депозитите на нефинансовия бизнес скачат с 26.6% на годишна база до общо 39.92 млрд. лева към края на януари. Темпът на растеж се запазва на същото равнище от преходния месец.
Депозитите на финансовите предприятия нарастват с 16.3% на годишна база през януари 2023 година (17% годишно повишение през декември 2022 г.) и в края на месеца достигат 4.166 млрд. лева.
Така към края на януари тази година, общата сума по депозитите на неправителствения сектор възлиза на 116.32 млрд. лева, като нарастват с 14.2% на годишна база (+14.3% месец по-рано).
*Неправителственият сектор обхваща сектор Нефинансови предприятия, финансови предприятия (сектори Инвестиционни фондове, Финансови посредници, Финансови спомагатели, Каптивни финансови институции и заемодатели, Застрахователни дружества и Пенсионни фондове) и сектор Домакинства и НТООД (Нетърговски организации, обслужващи домакинствата).
Коментари