След като Европейската централна банка повиши за втори път основната лихва със 75 базисни пункта е въпрос на време този ход да даде отражение и у нас. Очаква се скоро лихвите по кредитите у нас да тръгнат нагоре. Ще се увеличат както лихвите по новите, така и по старите ипотечни заеми, прогнозира икономистът Десислава Николова от "Моите пари" за bussinessnovinite.bg.
"При заложена 2,5% средна лихва за банковата система по един ипотечен кредит в момента, прогнозите са, че в рамките на следващата година или поне до средата, лихвата по ипотечния заем ще достигне 5-6%", посочи Николова. По думите ѝ всеки, спазил правилото 30%, най-много 40%, от нетния му доход да отива за задължения, ще може да се справи с по-високите месечни вноски. Банките вдигнаха двойно лихвите по ипотечните кредити
С колко ще скочат вноските по ипотечни заеми?
При кредит от 100 000 лв. със срок на погасяване 20 години, месечната вноска при настоящата средна лихва от 2,5% е 529,9 лв., изчисляват от "Моите пари". Докато крайната сума, която бъде върната на банката е 127 177 лв.
При увеличение на лихвата до 4%, вноската на месец ще нарасне със 76 лв. на месец до 605,98 лв. Крайната сума, изплатена на банката след 20 г., вече е 145 435 лв. А при ръст на лихвите до 5%, месечната вноска вече става 659,95 лв., а общата сума, върната на банката е 158 389 лв.
"Това означава, че хората, които имат кредити, ако досега не са заделяли допълнително средства е добре да започнат да го правят, за да могат да погасяват вноските си, без да изпадат в просрочие", обясни Николова. Как ще се отрази на имотния пазар у нас вдигането на лихвите?
Ще се понижат ли цените на имотите?
Според проучване на "Моите пари" българите очакват високата инфлация да се задържи и през 2023 г. А тези очаквания мотивират поведението им, споделят анализаторите и предупреждават, че опасенията, че спестяванията им се топят, не са най-добрият съветник за инвестиционно решение. "Брокерите на недвижими имоти казват: Купувайте сега е моментът, за да съхраните парите си, независимо, че се очаква спад в цените на имотите на фона на общата икономическа обстановка", обяснява икономистът. Задава се охлаждане на жилищния пазар. С колко ще паднат цените?
Жилище с цел инвестиция или дом - на кое да заложим?
Според Николова за решението дали сега е моментът за ипотечен заем с цел купуване на имот за живеене, е много важно разходите за обслужване на всички кредити да не са над 30-40% от доходите на домакинството. Когато обаче, покупката е с цел инвестиция, трябва да се вземе предвид, че в София и големите градове, много такива имоти стоят празни. Каква заплата трябва да вземаме, за да си купим жилище на кредит?
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Всяко второ жилище у нас се плаща с готови пари
Какво е важно да знаете, преди да изтеглите кредит?
Експерт: Идва краят на високите цени на жилищата у нас
Кредит в евро или в лева: Кой ще е по-изгоден, щом влезем в еврозоната?
Коментари