Американците – нация, затънала в дългове


Американците – нация, затънала в дългове
Снимка: iStock

7217

Предоверявайки се на добрите прогнози за работа и икономически ръст, много американци задлъжняха тежко. Все повече от тях не могат да плащат вноските за колата или да погасяват кредитите си. Балонът заплашва да се спука, пише Deutsche Welle.

21 трлн. долара или 102% от брутния вътрешен продукт (БВП) – на толкова възлизат държавните задължения на САЩ в края на мандата на Доналд Тръмп. По-зле не е било от края на Втората световна война насам. Но и частните дългове на американците са толкова високи, колкото никога преди, започвайки от самия Тръмп, който има 400 млн. долара задължения – значителна сума дори и за милиардер.

Но причината е не само в пандемията, посочва Die Zeit. Още преди нея, през четвъртото тримесечие на 2019 г., на всяко американско домакинство са се падали средно по 115 000 долара задължения. И оттогава те са продължили да нарастват: по данни на агенция Moody's, в края на 2020 г. дължимите суми за наеми достигат до 70 млрд. долара, тъй като милиони домакинства изобщо не са си плащали наемите или са ги плащали частично.

Ренди Коен, който е собственик на заложна къща в Чикаго, казва: "Covid-19 само изостри това, което се наблюдава отдавна – на американците парите не им стигат". В момента много се търсят заеми срещу заложени вещи. "Хората ни носят телевизори, музикални инструменти, телефони, часовници – всичко ценно, с което разполагат", добавя той. Дефицитът и дългът на САЩ се изстреляха до рекордни нива

Пандемията е довела до тежко положение дори и американците с редовни доходи. Голяма част от семействата живеят от заплата до заплата, а месечните им доходи стигат само за покриване на месечните разходи. В случай на нужда почти 40% от американците не биха могли да заделят и 400 долара – сочи допитване на Американската централна банка.

Защо не стигат парите?

Голяма част от приходите на американците отиват за изплащането на вече взети дългове – за ипотеката, колата или за изплащане на студентски заем. Заплатите на средната класа стагнират, а разходите за основните потребности са нараснали през последните десетилетия. Един пример: през пролетта на 2020 г. един нов автомобил се е продавал средно за 38 000 долара, а средният годишен доход на домакинство преди пандемията е възлизал на 68 000 долара. От 2009 г. насам размерът на кредитите, взети за покупката на автомобили, почти се е удвоил – до 1,3 трлн. долара. Коронавирусът върна САЩ в епохата на Голямата депресия

Но най-големият проблем е с кредитите за покупката на имоти, които възлизат на 10 трлн. долара – абсолютен рекорд. В Сан Франциско например средната цена на еднофамилна къща е 1,6 млн. долара, но и извън големите градове желанието за придобиване на собствено жилище е все по-трудно изпълнимо, показват данните на агенциите за недвижими имоти.

Растат и дълговете за медицинско обслужване. Благодарение на здравната реформа на президента Барак Обама много повече американци са осигурени, но в болниците често трябва да се доплащат хиляди долари, преди застраховката да поеме разходите. Освен това таксите са непосилни за мнозина – едно семейство би трябвало да плаща средно по 1600 долара месечно, което води дотам, че над 170 млн. американци имат неплатени сметки при лекаря или в болницата, както показва проучване от 2019 г.

Американецът дължи средно 6200 долара

Средният американец оперира с четири кредитни карти и има 6200 долара дългове, според данните на аналитичната компания Experian. "Това обстоятелство е съсипващо", отбелязва данъчната консултантка Лусинда Марино, цитирана от Die Zeit. "Хората имат чувството, че земята под краката им може да пропадне всеки миг." За много от 20-те милиона души, изгубили работните си места заради пандемията, опасенията стават реалност.

"Тревожни индикации имаше още преди кризата", казва от своя страна икономистът Торстен Слок от Deutsche Bank, цитиран от "Шпигел". Още тогава е станало ясно, че расте делът на хората, които не са в състояние да обслужват кредитите си. Най-вече това важи за по-младите, за хората с ниски доходи, представителите на малцинствата и за нискоквалифицираните, уточнява той. "Потребителите бяха уязвими и преди кризата, но пандемията утежни положението им допълнително", казва Слок.

Американското правителството вече дължи повече, отколкото американската икономика произвежда за една година. Въпреки икономическата си мощ, САЩ няма как да трупат дългове до безкрай. Рано или късно някой трябва да плати сметката. И това най-вероятно ще са обикновените американци, които ще плащат дългове до края на живота си.

Още от Кредити


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички