Цената на петрола се срина с над 30% до близо 30-годишно дъно, след като избухна ценова война между два от най-големите световни производители – Саудитска Арабия и Русия.
Фючърсите на сорт Brent записаха шокиращ спад до 31.02 долара за барел, сривайки се до нива, подобни на тези през войната в Персийския залив през 1991 г. Анализаторите чертаят мрачни прогнози – експертите от Goldman Sachs предупредиха, че цените могат да паднат до близо 20 долара за барел, което ще има тежки политически и икономически последици за световната икономика, пише Bloomberg.
Тази сутрин фючърсите на Brent поевтиняха с 14 долара за барел на борсата ICE Futures Europe в Лондон, а впоследствие цената леко се повиши до 32.5-32.7 долара за барел. Американският суров петрол се срина с 34% до 27,34 долара за барел, а последствие намали загубата до 28%. Заради огромния спад, в първите минути след отварянето на пазара търговията беше замразена.
"Невероятно е, че още при отварянето си пазарът беше завладян от вълна от продажби. ОПЕК+ очевидно изненада пазара, като се включи в ценова война, за да спечели пазарен дял", казва пред Bloomberg Анди Липоу, президент на базирания в Хюстън енергиен консултант Lipow Oil Associates.
Ценова война
На фона на спадащото търсене на суров петрол заради коронавируса петролният пазар потъва във все по-дълбок в хаос, който се засилва от избухналата ценова война между два от най-големите световни производители – Саудитска Арабия и Русия.
Преговорите за продължаване на ограниченията в добива на петрол между държавите от ОПЕК и Русия се провалиха, което ще доведе до надцакване между руската и саудитската петролни индустрии. Така се слага край на сътрудничеството между Саудитска Арабия и Русия, което е в основата на цените на петрола от 2016 г. насам.
Рияд обяви огромни отстъпки от официалните си продажни цени за април и даде знак, че ще премахне ограниченията в производството на петрол. Saudi Aramco ще увеличи добива до над 10 млн. барела на ден и дори може да достигне 12 млн. барела на ден, според източници на Bloomberg, след изтичане на споразумението ОПЕК+ в края на март.
Анализаторите тълкуват действията на Саудитска Арабия като намерение да наводни пазара със суров нефт. В отговор Русия също вдигна ограниченията и обяви, че компаниите ѝ са свободни да добиват колкото могат.
Драматични последици
Огромният срив в цените ще засегне цялата петролна индустрия – от гиганти като Exxon Mobil до малките шистови добивния компании в Тексас. Шоковото поевтиняване ще навреди тежко на бюджетите на зависимите от нефта държави от Ирак до Нигерия и може да промени глобалната политика, ограничавайки влиянието на страни като Саудитска Арабия. То неизбежно ще засегне и финансовите пазари.
Борбата срещу изменението на климата също може да претърпи неуспех, тъй като изкопаемите горива ще бъдат на по-конкурентни цени от възобновяемата енергия.
Търговците очакват, че цените ще паднат още повече заради икономическото влияние на световната истерия покрай коронавируса. Перолният пазар е изправен пред вълна от несигурност, преизвикана от две сътресения (коронавирусът и ценовата война), което неизбежно ще доведе до рязък спад на цените, предвижда Джефри Къри, ръководител на изследователския отдел за суровините на Goldman Sachs.
Коментари