Чешката компания ЧЕЗ сериозно обмисля възможността да продаде бизнеса си в България. Това става ясно от съобщение, публикувано на сайта на CEZ Group в петък.
От него става ясно, че решението е взето на база интерес от няколко инвеститори. Припомня се още, че ЧЕЗ притежава в България електроразпределително и електроснабдително дружества, въглищна централа във Варна с инсталирана мощност от 1265 МВ, както и две възобновяеми електроцентрали.
Това е първи официален индикатор, че компанията смята да излезе от България, макар в последните месеци да се появиха доста слухове по темата. Реалните причини за решението ѝ вероятно се коренят в постоянно променящата се регулация в енергийния сектор и ниските печалби на регулирания от държавата пазар трайно гонят чуждестранни компании от страната.
Сделката е важна, защото се продава най-големият недържавен енергиен бизнес в страната - само "ЧЕЗ електро", което снабдява с ток София и цяла Западна България, има приходи от 1.4 млрд. лв. Отделно има и разпределително дружество - най-големият в страната търговец на ток, неработещата ТЕЦ "Варна".
Припомняме, че в средата на миналата година ЧЕЗ заведе арбитражен иск срещу България. Причината бе провалът на държавната политика за защита на инвестицията на компанията. До решението за съд се е стигнало след "множество действия на българските власти", които са в ущърб на компаниите на ЧЕЗ в страната.
“Ситуацията в енергийния сектор е критична и особено що се отнася до ценовите решения на местния регулатор, които в дългосрочен план не отговарят на очакванията при момента на приватизацията“, пишеше в изявлението на официалния сайт на ЧЕЗ, с което се съобщава за заведения иск.
ЧЕЗ оперира в България от 2004 г.
Коментари