Едно от трите електроразпределителни дружества в страна е завело иск срещу България. Става въпрос за чешката компания ЧЕЗ.
Искът е арбитражен т.е. ще се гледа от международен съдебен орган. Причина за иска на ЧЕЗ е провалът на държавната политика за защита на инвестициите на компанията. До това решение се е стигнало след "множество действия на българските власти", които са в ущърб на компаниите на ЧЕЗ в страната. Компанията визира решения на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), без обаче да посочва в писмото си до медиите за кои точно решение става въпрос.
Според информацията ЧЕЗ „многократно“ е настоявало българското правителството да промени ситуацията и да изплати компенсация за причинени щети. През ноември 2015 година компанията е изпратила официална позиция за извънсъдебна договорка за компенсация, но българските власти не са пожелали да решат случая по взаимна изгода извън съда. Готови сме да защитим инвестициите си и арбитражът е следващата логична стъпка, уточнява Иво Хлавач, който отговаря за външните връзки на ЧЕЗ.
“Ситуацията в енергийния сектор е критична и особено що се отнася до ценовите решения на местния регулатор, които в дългосрочен план не отговарят на очакванията при момента на приватизацията“, пише в изявлението на официалния сайт на ЧЕЗ, с което се съобщава за заведения иск.
ЧЕЗ оперира в България от 2004 година, когато участва в приватизацията на електроенергийната система. Компанията е доставчик на електроенергия на около 2 млн. битови абонати в района на Западна България и общо 3 милиона клиенти. Направените инвестиции в мрежата са в размер на 500 млн. евро.
ЧЕЗ е собственик и на ТЕЦ Варна, която обаче затвори врати в началото на 2015 година, тъй като не отговаря на екологичните изисквания на ЕС за работа. Чешката компания не успя да намери средства, за да направи нужните инвестиции в екологична инфраструктура.
Коментари