Руските служби са установили маршрута на камиона, който взриви част от Керченския мост между Русия и Крим. По техни данни превозното средство е тръгнало от България и е преминало през Грузия, Армения, Северна Осетия и Краснодарския край в Русия. Мощен взрив разруши част от Кримския мост (СНИМКИ и ВИДЕО)
Това докладва ръководителят на Следствения комитет на Русия Александър Бастрикин на среща с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург, предаде руската държавна агенция ТАСС.
Разкрити са хора и превозвачи, участвали в организацията на придвижването на камиона. "С помощта на Федералната служба за сигурност (ФСБ) стана възможно да се идентифицират заподозрени сред онези, които биха могли да подготвят терористичната атака", казва Бастрикин.
Putin calls Crimean Bridge blast Kiev’s attack to destroy Russia’s critical infrastructure:https://t.co/l0a87kwqkE pic.twitter.com/oj914nonLs
— TASS (@tassagency_en) October 9, 2022
Руският следовател не уточнява как камионът е стигнал от България до Грузия - двете държави нямат обща граница. За да го направи, превозното средство трябва да пресече почти цяла Турция. Версията звучи съмнително и защото като част от маршрута се спомената Армения, която е на юг от Грузия - точно в обратна посока на Русия.
Бастрикин обаче е категоричен, че взривът на моста в събота сутринта със сигурност има терористичен характер и е терористичен акт.
По думите му зад инцидента стоят украинските специални служби, като целта им е била "да унищожат основен граждански инфраструктурен обект". Следственият комитет на Русия вече е образувал наказателно дело за тероризъм, назначени са няколко експертизи. Според руското законодателство наказанието за подобно престъпление е от 12 до 20 години.
На база чутото Путин приема, че инцидентът е терористичен акт, насочен към унищожаване на критичната гражданска инфраструктура на Русия, подготвян от тайните служби на Украйна.
Руските следствени органи са категорични, че "украинските специални служби и граждани на Русия и чужди държави са помогнали за подготовката на тази терористична атака".
Използваният от Путин израз "критично важна гражданска инфраструктура" е много близък до текст от негов указ от 2 юни 2020 г., който описва условията, определящи възможността за използване на ядрено оръжие от Русия.
Едно от тях гласи: "в) въздействието на противника върху критично важни държавни или военни обекти на Руската федерация, извеждането от строя на които ще доведе до срив на ответните действия на ядрените сили".
Коментари