Германският железопътен оператор Deutsche Bahn планира да наеме около 25 000 нови служители през 2023 г., съобщи компанията, цитирана от DPA.
През 2022 г. Deutsche Bahn нае 28 000 нови служители, но въпреки това жп превозвачът бе изправен пред недостиг на работна ръка, изострен от високите нива на отпуски по болест, съкращения и пенсиониране сред работниците. Недостигът на персонал е засегнал особено регионалните пътнически услуги на германските железници.
Закъсненията и отменените влакове се увеличават през последните месеци и за Deutsche Bahn, и за частните жп оператори, които използват железопътна система на Германия.
Железопътната компания си е поставила високи цели за 2023 г.: да подобри качеството на операциите, да удвои броя на пътниците и да извърши цялостно обновяване на частично разрушената инфраструктура. За целта тя смята наеме 25 000 души тази година, като ще разкрие 9000 нови работни места. Deutsche Bahn инвестира 13,6 милиарда евро в жп мрежата на Германия
"Нуждаем се от десетки хиляди нови колеги, за да посрещнем предизвикателствата", казва Мартин Зайлер, директор "Човешки ресурси" в Deutsche Bahn. Той обаче признава, че "огромният недостиг на квалифицирани работници", както и рекордно затегнатият пазар на труда, ще превърнат постигането на целите за наемане на нови служители в "предизвикателство" за компанията.
Служителите в Deutsche Bahn се увеличиха само с 5000 души през изминалата година, въпреки високите нива на наемане, тъй като хиляди работници напуснаха компанията. В момента общо около 200 000 души работят за компанията.
Работници от чужбина
Компанията планира да наеме 5500 стажанти и студенти, 4200 обслужващи релси и вагони, 3000 работници за строителни проекти и надзор на обекти, 21 000 машинисти, 1600 диспечери, 2200 служители във влаковете и 2000 IT специалисти, съобщава сръбският портал B92.
Deutsche Bahn иска да привлече квалифицирани работници от чужбина, които активно ги търсят в 10 държави, предимно в страните от Южна Европа, Западните Балкани и Турция. Поради нарастващия брой чуждестранни работници, английският става все по-често използван работен език, особено в ИТ сектора, посочва Зейлер.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Коментари