Автобусните превозвачи започват поетапно повишение на цените на билетите - както за градските, така и за междуселищните пътувания, обявиха от бранша. 142 автобусни превозвачи си разделиха 9,3 млн. лева
Като причини превозвачите посочват коронакризата, намаленият брой пътници и високите цени на горивата. От Конфедерацията на автобусните превозвачи ще продължат разговорите си с институциите, за да се разбере дали се предвижда субсидиране на междуселищните превози, предаде БНР.
От Конфедерацията на автобусните превозвачи са разговаряли с министъра на транспорта Николай Събев и имат неговото одобрение, за да може да се облекчи бюджета, обясни Магдалена Милтенова председател на Конфедерацията.
-
142 автобусни превозвачи си разделиха 9,3 млн.лева
Със заповед на министъра на транспорта и съобщенията Николай...
виж още
Тя каза още, че и това повишение на цените за превоз, което ще е с около 50 процента и то на местата където това е възможно, няма да реши проблема и бизнеса ще продължи да изпитва трудности, заради високите цени на горивата и особено на метана: „Знаете, че за междуселищните автобусни линии не беше гласуван бюджет в Закона за бюджета, така че ние нямаме никаква друга алтернатива в момента, освен да започнем поетапно увеличаване на цените", заяви тя.
Милтенова изтъкна още, че не навсякъде цената на билетите ще бъде завишена и че най-вероятно поскъпването на билетите ще се става поетапно.
"Ще продължим разговорите в тази посока с Министерство на транспорта, съответно финансите, за подпомагане на автобусните превози, междуселищни автобусни линии, защото там проблемът е още по-сериозен. Знаете, че там няма финансиране, така или иначе“, добави тя.
-
Превозвачи от Югозапада са пред фалит заради цените на горивата
Десетки транспортни фирми от Югозападна България са пред фалит заради високите цени на горивата. Бен...
виж още
От бранша очакват подкрепа от държавата, за да може хората от населените места да имат осигурена транспортна услуга и повишението на цената за превоз да е минимално за пътниците. Превозвачи от Югозапада са пред фалит заради цените на горивата
Давайки пример с Благоевград, Милтенова посочи, че в там автобусните превозвачи работят на цена от 0,80 лв. от много години и че с обявеното сега увеличение, цената става 1,20 лв., което, както подчерта - е крайно недостатъчно, предвид разходите, които се генерират.
Коментари