Туроператорите и туристическите агенти настояват да бъдат включени в плана на правителството за спешна финансова подкрепа, в резултат на спряна дейност от 13 март 2020 г. досега. Това обявиха от сдружение „Обединение Бъдеще за туризма“ (СТТА ОБТ) чрез приета позиция по повод затягането на мерките срещу COVID-19.
„Българските туроператори и туристически агенти за пореден път обръщат внимание, че техният бизнес е единственият, който е в ефективен локдаун от март месец насам", посочват в позицията си представителите на сдружението. Те посочват, че спадът в дейността им е над 95% и алармират, че няма бизнес, който да оцелее при обективна невъзможност да функционира вече 9 месеца, без перспектива за рестарт и без да бъде подпомогнат.
Серия въпроси към управляващите отправят чрез позицията си туроператорите и туристическите агенти от сдружението. Ето за какво питат те с надежда туризмът да предизвика управляващите:
- Кога и в какъв размер ще бъде подпомогнат сектора на туроператорите и туристическите агенти?
- От къде да набавят туристическите фирми необходимия финансов ресурс за месечните си разходи за оборотен капитал?
- При условия на „затворен бизнес“ с акт на държавен орган, как анонсираните 439 туроператорски и турагентски фирми/ от общите над 3400/, получили финансиране по европрограми за МСП, ще поддържат мин.3 месечна стопанска дейност, по условия на ОПИК и задължение по сключен административен договор?
- От къде туроператорите и туристическите агенти да осигурят 40% финансов ресурс за своите работници по мярката 60/40, в условия на спряна основна дейност?
- Ще бъдат ли компенсирани самоосигуряващите се управителите на ЕООД, които вече 9 месеца са оставени без всякаква социална и финансова помощ, поради факта, че не попадат в обхвата на програмите на МТСП?
- Бизнес, чиято основна дейност стартира през пролетта на всяка календарна година чрез предоставяне на услуга, която се планира и реализира в период от 3-6 месеца, как ще завърши финансовата си отчетна 2020 година, след 9 месечен спад в дейността от 95%?
- При отрицателен баланс, в края на отчетната финансова година, как ще се осигури оздравяване на фирмите за участие в бъдещи европрограми и финансови проекти, наравно с националния план за възстановяване и устойчивост за 2021-2027?
- Как да осигурим ресурс за компенсиране на нашите клиенти, чийто организирани пътувания за предстоящите коледни празници са вече провалени?
- Ще бъдат ли подпомогнати фирмите, които имат инвестиционни кредити?
„Отговорно заявяваме, че сме единствената страна, членка на ЕС, която не е подпомогнала туроператорите и туристическите агенции“, посочват още в позицията си представителите на сдружението.
Коментари