През юли 2021 г. у нас са работили 3058 места за настаняване с 10 и повече легла. През същия период на 2019 г. те са били 3391. Делът на затворените обекти е бил около 10%. Това заяви служебният зам.-министър на туризма Ирена Георгиева по време на откриването на Хотелски инвестиционен форум 2021 в столичен хотел.
"Градските дестинации пострадаха най-много поради строгите противоепидемични ограничения за сектора, които го лишиха от приходи. Същевременно селските райони и малките общини бяха предпочитани заради нарастващото търсене на по-безопасен и индивидуален туристически продукт", коментира тя, като допълни че се наблюдава и тенденция за преход от въздушен към автомобилен транспорт. По думите ѝ 85 на сто от туристите вече предпочитат изживявания, които съвпадат с личните им предпочитания, пише вестник "Монитор".
В условия на пандемия - изкуственият интелект, виртуалната реалност, а също и безконтактните технологии пък допълнително обогатяват преживяванията на посетителите. "Възстановяването на входящия туристопоток в Европа и у нас започна - бавно, но на този етап сигурно", категорична бе Георгиева.
-
Близо 22 млн. лева приходи от нощувки през април
Приходите от нощувки в българските места за настаняване през...
виж още
Според последните данни на статистическата служба Евростат нощувките на чуждестранните туристи в България са отбелязали 137% ръст, в Португалия - 107 на сто, Испания - 141% спрямо 2020 г. По данни от единната система за туристическа информация (ЕСТИ) в периода 1 май - 10 септември 2021 г. броят на туристите в българските места за настаняване е достигнал 4 млн. души - над 2.5 млн. от които са българи. Така общият ръст на българските и чуждестранните гости възлиза на 70%.
Оказва се, че румънците най-често са избирали България за своята лятна почивка - над 630 000 души или 80% ръст. Полските туристи са наброявали 140 000, а немските - над 120 000. През втората половина на септември обаче цифрите отново се понижават заради поредната вълна на COVID-19.
Коментари