Какви са нагласите на румънските туристи след слуховете за замърсяване на Черно море?


Какви са нагласите на румънските туристи след слуховете за замърсяване на Черно море?
Снимка: iStock

7524

Слуховете, че водата на Черно море може да бъде заразена с различни бактерии след рухването на язовирната стена на Каховската ВЕЦ в Украйна, породиха въпроси сред туристите с резервации на българското крайбрежие, но не доведоха до отмяна на почивките. Такава картина засега представят медиите в Румъния.

Притеснения за безопасността на крайбрежието се появиха и по отношение на румънския участък на Черно море. Допълнителни тревога донесе и изявлението на Световната здравна организация преди няколко дни, в което се предупреждаваше за риск от холера във водите по долното течение на река Днепър. Информацията беше погрешно възприета сред мнозина в Румъния, което заради опасения, че холерата може да достигне румънския бряг, въпреки че предупреждението се отнасяше само за района, непосредствено засегнат от разрушаването на язовира край Нова Каховка.

През последните дни институции и специалисти и в Румъния, и в България ежедневно дават информация и коментират колко реална е възможността замърсените води от Днепър да достигнат румънския и българския бряг и дали представлява опасност.

Властите в двете страни увериха през последните дни, че водата на Черно море е безопасна за туристите. В края на миналата седмица министрите на околната среда на България и Румъния обсъдиха координирани действия между двете държави за мониторинга на морската вода след разрушаването на язовирната стена в Украйна. Качеството на водите и в двете държави се следи постоянно.

След погрешно възприетото в Румъния предупреждение на СЗО за опасността от холера, румънската редакция на Радио Свободна Европа потърси за коментар морския биолог Ръзван Попеску Мирчени. Биологът заяви, че няма причини за паника и подчерта, че холерата не се разпространява в солени води.

„Холерата се предава само в сладка вода, замърсена с фекалии или мъртви тела, какъвто е случаят в наводнените райони на Украйна“, обясни Мирчени и подчерта, че няма документиран случай на заразяване с холера от морска вода.

Наводнението, причинено от разрушаването на язовирната стена в Украйна, носи със себе си тонове отпадъци, пестициди и бензин. Част от водите ще достигнат Черно море, но властите и специалистите казват, че няма причина за тревога, обобщи румънската редакция на Радио Свободна Европа.

Биологът обясни, че устието на река Днепър ще изиграе ролята на филтър, като напомни, че пясъкът е един от най-добрите филтриращи материали и ще спре голяма част от бензина и въглеводородите, преди да се излеят в морето.

„Освен това въглеводородите се разпръскват във водата, като се опитват да заемат цялата повърхност, което означава, че докато стигнат до Черно море, количеството им ще е разредено“, обясни специалистът и допълни, че процесът на разсейване ще бъде още по-силен в морската вода.

Според експерта голяма роля за разсейване на замърсителите ще изиграе река Дунав, чийто дебит се очаква да надхвърли средния от 6400 куб. метра в секунда заради проливните дъждове през пролетта. „Инерционното влияние на Дунав смесва много силно цялата тази водна маса и я изтласква на югоизток, към морето“, заяви морският биолог, цитиран от Свободна Европа.

Според него е по-вероятно тези вещества, в разредена форма, да се наблюдават по-скоро край бреговете на България, отколкото на Румъния. „Разбира се, част от замърсените води бавно ще си проправят път към румънския бряг, но вече в процес на смесване със солени морски води и всичко, което достигне брега, ще бъде най-много някакви утайки“, обясни Ръзван Попеску Мирчени.

Въпреки че ще минат няколко месеца преди вредните вещества, изтекли в река Днепър, да достигнат румънския бряг в разреден вид, от 15 юни Дирекцията за обществено здраве в Констанца започна да наблюдава морската вода всеки ден. Преди това тестовете се извършваха 2 пъти месечно, посочва Свободна Европа. Резултатите от анализите се публикуват на уебсайта на дирекцията и следят за наличието на Ешерихия коли, ентерококи и салмонела във водата.

Изпълнителният директор и основател на туристическата агенция „Травъл Планер“ Себастиан Константинеску сподели пред в. „Адевърул“, че след слуховете за замърсяване на водата са получили много въпроси от туристи с резервации на българското крайбрежие. „Съветваме всички, които имат опасения, да търсят информация само от официални източници и да следят официалните данни, публикувани от компетентните органи. Българските власти разбират, проверяват и вземат под внимание опасенията на румънците, още повече че страната ни е най-важният източник на туристи за българското крайбрежие“, заяви Себастиан Константинеску, цитиран от „Адевърул“.

Изданието отбелязва, че напоследък се е забелязал период на стагнация в резервациите за българското крайбрежие, но според медията се дължи по-скоро на стачката в образованието, създала несигурност около периода на ваканциите, а не на опасенията от замърсяване.

Според агенция Медиафакс румънците продължават да резервират почивки в България, като се наблюдава общо увеличение спрмяо лятото на 2022 г.

Румънските медии публикуваха в последните дни изявленията на министерството на околната среда и водите и на министерството на туризма в България във връзка със ситуацията. Отбелязано беше, че българските, румънските, украинските и молдовските власти имат ежедневен обмен на информация за потенциално замърсяване на Черно море.

В атмосферата на слухове и опровержения от компетентните институции румънският министър на икономиката, предприемачеството и туризма Раду Опря обърна внимание и на ролята на дезинформацията. „Никога не забравям, че има и хибридна война“, заяви той, цитиран от телевизия Диджи 24. По думите му хипотезата за хибридна война във връзка със слуховете за замърсено румънско крайбрежие се споделя и от част от хотелиерите.

„Румънците нямат никаква причина да анулират резервациите си на румънското крайбрежие!“, заяви министър Раду Опря.

Голяма част от тях обаче предпочитат България. Страната ни остава сред най-предпочитаните морски дестинации заради близостта, услугата „ол инклузив“, доброто обслужване, множеството исторически и природни забележителности и атрактивните оферти, обобщава в. „Адевърул“.

Броят на румънските туристи по българското Черноморие продължава да расте, като очакванията на хотелиерите през 2023 г. са за добър сезон, съдейки по резервациите около 1 юни и Петдесетница. Въпреки повишаването на цените в туризма и на всичко останало, българското крайбрежие предлага почивки за всеки джоб, пише вестникът и отбелязва, че цените са по-достъпни от тези в Гърция и Турция.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Няма данни за замърсяване на българското Черноморие след разрушения язовир в Украйна

Слънчев бряг е празен в средата на юни. Ето защо 

Колко ще струва семейната почивка на морето?

Още от Туризъм


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички