Експериментът на Венеция с входна такса за града е ограничил съвсем незначително тълпите посетители, предаде Ройтерс.
Известният италиански град пръв в света наложи през април по 5 евро такса за еднодневни посетители, особено в пикови дни, с надеждата, че "данъкът" ще охлади ентусиазма на мнозина за еднодневна екскурзия до Венеция.
Пилотна схема
Още: Над 60 места по света начисляват туристическа такса и продължават да нарастват
Пилотната схема, която бе следена с особено внимание от управите на останалите горещи туристически дестинации в Европа, продължи едва 29 дни, като приключи вчера (14 юли). Тепърва ще се умува над това какво да е бъдещето пред проекта.
Почти е сигурно, че цената на таксата ще се вдигне догодина, заяви градският съветник по туризма и социалното сближаване, ръководещ проекта Симоне Вентурини,
Той вече обяви, че първоначалната оценка е положителна и по всяка вероятност системата ще бъде подновена през 2025 година, но призна, че туристопотокът към града не пресъхва.
"В отделни почивни дни хората са по-малко спрямо същия период на миналата година. Но и никой не е вярвал, че ще решим проблема за една нощ", посочи Вентурини. "Много по-резултатни през следващите години ще бъдат решенията да вдигнем таксите и да разширим дните в обхвата на системата", добави той.
Още: Протести във Венеция, след като входната такса за еднодневни туристи влезе в сила
Градската управа полага неистови усилия, за да обезсърчи дневните екскурзианти, особено онези през почивните и празнични дни. Тогава посетителите във Венеция могат да надхвърлят 100 000 души - двойно повече от жителите на града. Туристите с хотелски резервации са освободени от данък.
Но и не всеки споделя мнението на градския съвет, че схемата трябва да се удължи.
"Пълен провал. Градът продължава да се пука по шевовете от туристи", твърди общинският съветник от опозицията Джовани Андреа Мартини и добавя, че броят на плащащите таксата намалява, заради разпространения слух, че налаганите глоби не се събират.
Вентурини призна за наличието на "много малко, а вероятно и никакви наложени глоби", но уточни, че замисълът е бил за едно "меко" начало на инициативата. "В експерименталната фаза се бяхме съсредоточили над информирането на посетителите, вместо върху глобите," обясни той.
Мартини на свой ред се застъпи за друг подход – свободна система за запазване на слотове за посещения.
"Трябва да можем да предупреждаваме хората, решили да дойдат във Венеция в определени дни, че няма да си изкарат добре почивката", мотивира се той. Дългосрочната цел, смята Мартини, трябва да бъде насочена към убеждаването на онези постоянни жители на Венеция, напуснали града през последните години, да се завърнат по домовете си.
Коментари