Холандското селище в Поморие фалира, 500 души остават без работа


Холандското селище в Поморие фалира, 500 души остават без работа
Снимка: stresort.com

52098

Огромният хотелски комплекс "Сънсет Ризорт" в Поморие, известен в града като "Холандското селище", е пред фалит и спира работа за неопределено време. Това съобщи на среща с представители на туристическия бранш кметът на общината Иван Алексиев.

"Това ще бъде сериозно предизвикателство през летния сезон на 2023 г. "Холандското селище" фалира! 3000 легла са заключени, няма да работи", заяви Иван Алексиев. По думите му това ще се отрази особено негативно върху развитието на туризма в Поморие и най-вече върху квартал "Св. Георги", където се намира туристическото съоръжение, предаде БТА.

В комплекса има близо 3000 легла – хотелска част и апартаменти, които обикновено са заети от май до октомври. Собственикът му го затваря заради споровете с притежателите на жилища, които отдавна преминаха добрия тон и се превърнаха в люта война.

"Работиха много наши съграждани. 450-500 души вече са освободени, доколкото ми е известно. Сега всичко е затворено! Доколкото разбирам няма да отворят идното лято, може да не работят 3-4 години. Жалко, защото те са най-големите и изрядни данъкоплатци (визира местните данъци и такси, туристически данък, б.а.), защото всичко им е "на светло". Ние нямаме друг подобен обект", обясни Иван Алексиев пред бургаския новинарски сайт "Флагман".

По думите му случващото се е голям удар за Поморие. "Не може с лека ръка така да оставим един бизнес, който е инвестирал много в Поморие, дава прехраната на местни жители с целогодишна работа и е изряден платец. Не може да го зачеркнем!", призова градоначалникът.

Спорове, дългове, фалит

Собствениците на апартаменти – главно ирландци и руснаци – от години са в спор с управата на комплекса заради сметките за ток и вода и високите такси за поддръжка, които според запознати са от порядъка на 1000 евро на година.

Макар да имат самостоятелни водомери и електромери, апартаментите в комплекса най-вероятно нямат отделни партиди за ток и вода и плащат по цени, определени от хотелската управа. Разкриването на нови партиди, което по принцип е задължение на строителя, е доста скъпо и струва по около 1000 лв. за всяка партида.

Токът също е безбожно скъп. Хотелите купуват електроенергията си от свободния пазар, така че използваният от апартаментите ток сигурно се плаща по цени като за бизнеса, в които са в пъти по-високи от тези за битовите потребители. Хотелите са на ръба на оцеляването заради скъпия ток

Стопаните на жилища отказват да плащат и такси за поддръжка, с които се покрива поддържането на басейните, почистването и озеленяването на дворните площи, асансьорите и други общи части. Това блокира работата на хотелския комплекс, тъй като всички тези дейности няма с какво да се плащат. Чуждите собственици се възползват от "вратичка" в българското законодателство, според която ако 30 дни не си посещавал имота си, не дължиш такса за поддръжка.

Проблемът е чисто финансов. Няма как да съжителстват собственици на апартаменти, и то чужденци, и туристи, които идват за кратък хотелски престой, твърдят източници на Expert.bg от бранша.

Заради спрените полети, скъпите билети и забраните за пътуване тази година са дошли много малка част от руснаците, които са сред най-многобройните собственици на жилища в комплекса. Почти сигурно е, че те също не са платили дължимото. Руски туристи почти няма да има, продават имотите си у нас

Друг проблем е, че собствениците обикновено отдават под наем имотите си в комплекса, гостите им използват всички екстри, а накрая никой не плаща. Инвеститорът няколко години поемаше тези разходи, но вече няма как да ги плаща, заради което затваря. Хотели по морето са пред фалит заради скъпия ток

И докато двете страни спорят, най-много ще пострада бизнесът на Поморие, който ще трябва да се прости за неизвестно време с огромния поток от туристи в този комплекс. Освен апартхотелът затваря и една от атракциите на Поморие – аквапаркът, който е на същите собственици.

Виновно е..Министерството на туризма

Според кмета на морския град главният виновник е държавата. "Това е следствие на неадекватната държавна политика в областта на туризма. Как това министерство на туризма не можа да направи един закон, който да обособи частите в хотелите, които се продават. В момента виждаме скандали – не могат да се разбера за тока, не могат да се разберат за водата, за общите части", посочи Иван Алексиев.

Пред хотелиерите градоначалникът е заявил, че са водени разговори с министъра на туризма за обезщетенията, които те ще получат за настанените в базите им украински граждани с хуманитарен статут у нас. "Средства ще има", успокои ги Алексиев.

От своя страна хотелиери поставиха въпроса за удължаването на сезона. Едно от предложенията е общината да помисли за културния си календар, който да обхване повече събития през септември. Някои хотелиерите подкрепиха становището, че рекламата на града трябва да е по-тясно таргетирана, като се наблегне на пазари като Полша и Чехия.

Поморие изпраща силен сезон

През изминалия летен сезон в община Поморие са посрещнати повече български туристи – над 51 000, показва анализът на летните месеци. Голяма част от сънародниците ни обаче са били в града за т. нар. дълги уикенди – петък събота и неделя, без да генерират сериозни приходи за местната икономика.

Изненадващо в Поморие отчитат спад в броя на туристите през най-отпускарския месец август. За сметка на това през юни ръстът е със 106%, спрямо данните за 2021 г. Най-много са били чуждите туристи от Румъния, следвани от Германия, като при тях има ръст, спрямо данните за 2021 г. Добри нива има и от пазари като Израел, Украйна, Великобритания и Словакия.

От началото на юни до края на септември в района на Поморие са пренощували близо 101 000 туристи от 106 националности. За сравнение за същия период на 2021 г. пренощувалите гости са близо 104 000 от 98 националности, показват данните на Единната система за туристическа информация. През 2022 г. пренощувалите туристи бележат спад с 2,87% спрямо предходната година, но приходите на община Поморие се увеличават с над 60 000 лева. Тази в местния бюджет са влезли 478 466 лв. от туристически данъци спрямо 418 294 лв. за 2021 г.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Масово разпродават хотели из цяла България

След бурята: Унищожени са 2500 дка лозя и 1 млн. тона грозде в Бургаско

Още от Туризъм


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички