Българите вече са много по-предпазливи в планирането на почивки: спрямо декември, намеренията за организирана почивка (на море, планина и т.н.) в летния сезон са намалели близо 3 пъти.
Това показва проучване на "Галъп интернешънъл", проведено по телефона сред 1000 българи, преди летния туристически сезон. Проучването е проведено преди обявяване на част от правилата и мерките, свързани с възможността за почивка у нас и в чужбина (карантина, декларации и пр.).
Плановете на българите за това лято се променят видимо в полза на българските дестинации - с десет пункта нарастват желаещите за лятна морска почивка в България, главно за сметка на море в чужбина. Но базата е силно стеснена - заради общия спад. А това значи сериозен абсолютен спад и при плановете за морски почивки у нас.
Хотелите у нас отварят, туризмът се възражда
Mного по-видим е спадът при намеренията за лятна почивка на море в чужбина - изчисленията показват намаляване от около 1.1 млрд. души, планиращи такава почивка преди месеци, до около 300 000 души сега. Близо 2/3 от онези, които все пак смятат да отидат на море навън, се насочват към Гърция, а около 30% - към Турция.
Мнозинство от 70%, по традиция, оценява потенциала на България за летен туризъм като добър или много добър. 1/4 са на обратното мнение, а малцина се колебаят. Кризата около коронавируса явно не променя общата представа за предимствата на туризма у нас.
Според проучването се регистрира се и вълна на своеобразен "туристически патриотизъм". Над 80% от анкетираните избират позицията, че е необходимо родният туризъм да се подкрепи - чрез избор на такава дестинация за почивка пред алтернативи в чужбина.
Въпреки карантината: Много българи ще почиват в Гърция
72% от пълнолетните граждани подкрепят държавната помощ за българския туризъм. Подкрепата е до голяма степен автоматична и това показва ясен обществен инстинкт в кризата заради коронавируса.
За над 80% от планиращите лятна почивка намеренията са за пътуване с автомобил. Регистрира се очакван отказ от самолетния транспорт.
Планираната продължителност на лятната почивка (9 дни средно) незначително нараства. Относителният дял на планирани по-високи разходи също нараства (1321 лв. средно).
Коментари