Милиарди долари финансиране за разширяване на производството на нефт и газ предоставят европейските банки, въпреки насоките на Международната агенция по енергетика (МАЕ) срещу подобни нови съоръжения с цел забавяне на глобалното затопляне, показва доклад, цитиран от Ройтерс. Доклад: Въглеродните емисии на богатите страни застрашително растат
Миналата година 25 от водещите банки в региона са предоставили общо 55 милиарда долара на енергийни компании, които планират да разширят производството си на петрол и газ, се казва в доклад на инвестиционна нестопанска организация ShareAction, предаде БНР. Най-големите банки вложили $3,8 трлн. в изкопаеми горива въпреки климатичните промени
Въпреки че това представлява спад от отпуснатите 106 млрд. долара през 2020 г. и 83 млрд. долара през 2019 г., отпуснатите през миналата години подобни инвестиции са над сумите от 49 и 50 млрд. долара съответно през 2018 и 2017 година.
-
Доклад: Въглеродните емисии на богатите страни застрашително растат
Според ново проучване въглеродните емисии се възстановяват с...
виж още
В доклад на МАЕ от 2021 г. се казва, че не трябва да се инвестира в нови петролни и газови находища, за да има 50-процентен шанс за ограничаване на глобалното затопляне с 1,5 градуса по Целзий над средното прединдустриално време.
Финансирането е факт, въпреки че 24 от водещите банки обещаха да декарбонизират кредитните си портфейли, се казва още в доклада, като се добавя, че HSBC, Barclays и BNP Paribas са сред най-големите доставчици на подобно финансиране през 2021 г.
Организацията ShareAction призовава инвеститорите да изискват от банките да прилагат политики за ограничаване на финансирането за разширяване на петролното и газово производства и да подкрепят през предстоящия сезон на годишни общи събрания решенията на акционерите, свързани с климата.
-
Най-големите банки вложили $3,8 трлн. в изкопаеми горива въпреки климатичните промени
Големите банки по света все още финансират с трилиони долари компании за изкопаеми горива. 60 о...
виж още
"Миналата година акционерите играха важна роля в подтикването на банките да приемат или засилят ограниченията за финансирането на въглищното производство", посочи Кели Шийлдс, старши служител по банкови стандарти в ShareAction.
"Тази година те трябва да повторят този успех с разширяването в посока на петрола и газа“, добави Шийлдс.
Говорител на британката банка HSBC каза, че работи с клиенти по енергийния преход и ще публикува научно обосновани цели за привеждане на финансирането за нефт и газ с целите и сроковете на Парижкото споразумение по климата.
Говорител на другата британската банка - Barclays пък посочи, че също има за цел да приведе финансирането си в съответствие с глобалното споразумение за климата, постигнато през 2015 г., и е поставила цел за 15-процентно абсолютно намаляване на финансираните емисии на своите клиенти в енергийния сектор до 2025 г.
Говорител на френската BNP Paribas каза, че тя е основен поддръжник на европейските енергийни компании, които до голяма степен са се ангажирали с изграждането на възобновяеми енергийни активи, които ще играят водеща роля в зеления преход. Ще преполови ли ЕС парниковите емисии до 2030 година?
Намаляването на предлагането на подобни средства при нарастване на търсенето рискува негативни социални последици, каза още говорителят на BNP Paribas добавяйки, че също така е важно да се разграничи разширяването на финансирането на петрола спрямо това за газа, тъй като последният има полезна роля като мостово гориво за страните, които предприемат политика на отдалечаване от по-замърсяващите въглища.
Коментари