Големите банки по света все още финансират с трилиони долари компании за изкопаеми горива. 60 от най-големите търговски и инвестиционни банки в света са вложили общо 3,8 трлн. долара в изкопаеми горива от 2016 до 2020 г. - петте години, след като Парижкото споразумение за климата беше подписано. Това разкрива нов доклад на група от климатични организации и озаглавен "Банкиране върху климатичния хаос 2021", съобщава CNBC.
"Този доклад служи като проверка на реалността за банките, които смятат, че неясните цели за "нетна нула" (цифрата въглеродни емисии, б.р.) са достатъчни, за да спрат климатичната криза", казва в изявление Лорн Стокман, старши анализатор и изследовател в Oil Change International, една от организациите, създали доклада. "Нашето бъдеще отива там, където парите текат, а през 2020 г. тези банки са вложили милиарди, за да ни заключат в по-нататъшния климатичен хаос", изтъква Стокман.
На годишна база общото финансиране на изкопаеми горива е спаднало с 9% през 2020 г. Но докладът отдава това на ограниченията на търсенето, в резултат на пандемията от COVID-19.
-
Емисиите от въглероден диоксид пак са на нивата отпреди пандемията
Глобалните емисии на въглероден диоксид (CO2) са се върнали ...
виж още
Докладът също така е установил, че "финансирането на изкопаеми горива... от 60-те най-големи търговски и инвестиционни банки в света е било по-високо през 2020 г., отколкото през 2016 г.", първата пълна година, в която Парижкото споразумение за климата е в сила. Заслужава да се отбележи, че бившият президент на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от международното споразумение през 2017 г. Новият американски президент Джо Байдън се присъедини към Парижкото споразумение в първия си ден на поста.
Трите банки, които са финансирали с най-големи суми изкопаеми горива през 2020 г., са JPMorgan Chase с 51,3 млрд. долара; Citi с 48,4 млрд. долара и Bank of America с 42,1 млрд. долара.
Представител на JPMorgan Chase заяви пред CNBC, че банката не може да коментира доклад на трета страна. Но банката имала инициативи, свързани с климатичните промени, включително "приемане на ангажимент за финансиране, който е съобразен с целите на Парижкото споразумение" и насочване на 200 млрд. долара за чисто и устойчиво финансиране до 2025 г.
-
Саудитска Арабия не се отказва от петрола, светът имал нужда от нефт
Светът все още се нуждае от изкопаеми горива и затова петролът и газът трябва да останат част от ене...
виж още
От своя страна банката Citi е насочила към публикация в блог на Вал Смит, главен директор на банката по устойчиво развитие. В публикацията Citi уверява, че ще работи със съществуващите клиенти на банката, занимаващи се с изкопаеми горива, за да премине първо към публично отчитане на емисиите на парникови газове и след това към постепенно прекратяване на финансирането, предлагано на компании, които не спазват стандартите за намаляване на въглеродните емисии. Въглищата ще поскъпнат. Причината е неочаквана
"Като най-глобалната банка в света, ние признаваме, че сме свързани с много въглеродно интензивни сектори, които в продължение на десетилетия движат глобалното икономическо развитие", пише Смит. "Нашата работа за постигане на нетни нулеви емисии до 2050 г. налага задължително да работим с нашите клиенти, включително нашите клиенти, занимаващи се с изкопаеми горива, за да подпомогнем и енергийните системи, на които всички разчитаме, по отношение преминаването към нетна нулева икономика.", допълва той.
Bank of America не е отговорила на искането за коментар от CNBC.
Докладът "Банкиране върху климатичния хаос 2021" идва, докато индикаторите показват, че глобалните икономики в момента не са на път да постигнат намаленията на емисиите, установени като част от Парижкото споразумение за климата, сключено в края на 2015 г.
Докладът за 2020 г. е дванадесетият годишен, въпреки че обхватът на доклада се разшири през това време. Докладът е сътрудничество на седем организации с нестопанска цел: "Мрежа за действие за тропическите гори", Bank Track, Indigenous Environmental Network, Oil Change International, Reclaim Finance и Sierra Club.
Коментари