Има много причини човек да иска да работи в Люксембург. Никъде другаде в Европа доходите не са толкова високи, колкото във Великото херцогство. На другия полюс са българските заплати, които са едва 23% от средните за ЕС, разказва Deutsche Welle.
Никъде в Европа няма по-високи заплати от тези в Люксембург. Но поставят ли се в съотношение с покупателната способност, данните започват да изглеждат по съвсем различен начин, твърди вестник Luxemburger Wort.
Средногодишната брутна заплата там възлиза на 64 932 евро – т.е. близо 182% от средните равнища за Европа. На другия полюс е България с 8147 евро за година, или 23% от средното ниво за ЕС. Това означава, че съотношението на годишните доходи между Люксембург и България е 8:1. Българите отново са най-бедните в Европейския съюз
Покупателната способност намалява разликите
-
Българите отново са най-бедните в Европейския съюз
За поредна година българите остават най-бедни в Европeйския ...
виж още
Ако обаче се направи сравнение на покупателната способност, тази дистанция се свива: по този показател Люксембург регистрира 145% от средните за Европа нива, а България – 45%. "Така дистанцията между Люксембург и България намалява до съотношение 3:12", сочат данни на Националната статистическа служба на Люксембург Statec.
Вестник Luxemburger Wort отбелязва, че по подобен начин изглеждат съотношенията с други държави като Франция. Там заплатите са 58% от люксембургските, но ако се отчете покупателната способност, процентите стават 67 на сто. В Германия заплатите са 69% от тези в Люксембург, но съотношението към покупателната способност ги повишава до 84% от люксембургските.
Когато става дума за средна работна заплата, трябва да се има предвид, че има съществени разлики между браншовете. Във Великото херцогство водещо място заемат финансовият и застрахователният сектор, в които работят 13% от заетите, други девет са в сферата на научната и техническата дейност. С други думи само в тези два бранша в Люксембург работят 22% от хората, докато за Белгия процентите са 8, в Германия – 9, а във Франция – 11 на сто. Именно в тези сектори, в които работят предимно висшисти и висококвалифицирани специалисти, заплащането е едно от най-добрите и това дава съответното отражение, посочват статистиците. Кои професии в България вземат най-високи заплати?
Има и по-зле платени сфери на икономиката
От друга страна в Люксембург има браншове с по-второстепенна роля като търговията, в която са заети 11%, докато средно за Европа този показател е 15 на сто. Още по-големи различия се установяват в промишлеността - в тази сфера в Люксембург работят само 10 на сто от трудещите се, докато средно за Европа процентът е 22, а в Германия - дори 24 на сто.
В определени браншове като образованието, администрацията, здравеопазването и социалните услуги, както и във финансовата сфера и застраховането Люксембург плаща доста по-високи заплати, отколкото в съседните държави. Но пък има и сфери, в които плаща по-малко от тях - като например в хотелиерството и ресторантьорството, търговията, строителството и промишлеността. У нас най-добре плащат в IT сектора, на Запад – в Енергетиката
От официалните статистически данни, цитирани от вестник Tageblatt става ясно, че ако във финансовия и в застрахователния бранш в Люксембург средните заплати стигат до 100 000 евро, персоналът в хотели и ресторанти получава по около 34 000 годишно.
Регионални разлики
Към това се добавя, че делът на премиите и извънредните добавки (бонуси за края на годината, 13-та заплата и др.) в Люксембург е особено висок – 15% при средно осем на сто за Европа. Но що се отнася до средното почасово заплащане, в някои региони на Европа то е по-високо, отколкото в Люксембург, като се има предвид покупателната способност – например в Хамбург, в Бавария или в областта Ил дьо Франс (дом на френската столица Париж). Същото важи и за Швейцария и Лондон. С колко пари живеят домакинствата в Германия
Както подчертават от Statec, оценката на заплащането трябва да бъде по-диференцирана. Заплатите в Люксембург действително са високи, но в международен план не са онова, за което ги смятат на пръв поглед.
Коментари