Дигиталното евро може да се окаже конкурент на банковите депозити. Според анализ на инвестиционната банка Morgan Stanley, европейската цифрова валута може да „изяде” 8% от депозитите в банките от еврозоната. Малките държави от еврозоната са дори по-уязвими, като въвеждането на дигитална европейска валута може да намали депозитната база с дори още по-голям процент.
Европейската централна банка дава индикации, че може да засили работата по издаването на виртуална версия на еврото през идните месеци. Така въпреки, че официалният дебют на новата дигитална валута може да се очаква след няколко години, икономистите вече правят прогнози за потенциалните последици от чаканото нововъведение, предава Reuters.
На фона на това, че 90% от централните банки по света вече работят по собствени дигитални валути, експертите се фокусират върху въпроса, дали тези нови платежни средства няма да изсмучат част от депозитите, които понастоящем се съхраняват в банките.
-
ЕЦБ: Пандемията ускори дигитализацията на икономиката със 7 години
Пандемията Covid-19 ускори дигитализацията на икономиката с ...
виж още
Анализът на Morgan Stanley се базира на „мечи сценарии”, при които всички граждани на страните от еврозоната над 15-годишна възраст трансферират 3 000 евро в бъдещия дигитален портфейл на ЕЦБ. Сумата е споменавана от законодателите, като максимален праг за дигиталните трансфери, който може да бъде наложен от ЕЦБ.
„Това може на теория да намали депозитите в еврозоната, дефинирани като депозити на домакинства и нефинансови предприятия, с 873 млрд. евро или 8%”, посочват от Morgan Stanley.
Средното съотношение кредит-депозит за банките от еврозоната може да скочи от 97% на 105%, макар това да не изглежда проблем, тъй като преди COVID-19 пандемията да провокира ръст в депозитите, съотношението бе на сходни нива.
-
Какво очакват европейците от дигиталното евро?
Поверителност и сигурност. Това са най-важните характеристики, които трябва да притежава бъдещата ди...
виж още
Банките в по-малките страни от еврозоната и по-конкретно тези в Латвия, Литва, Естония, Словакия, Словения и Гърция, могат да бъдат ударени по-сериозно от дигиталното евро.
В тези страни, превръщането на депозит от 3 000 евро в дигитално евро ще понижи общата сума по влоговете с между17% и 30%, а когато говорим само за депозитите на домакинствата, то спадът може да достигне 22%-51%. Трансферирането на толкова големи суми е малко вероятно да се случи, като прогнозата за 8% може да се счита за „консервативна”.
През миналата седмица Английската централна банка представи сценарии, в който 1/5 от парите на депозит в британските банки ще бъдат държавни в бъдеще под формата на дигитална валута или CBDC (виртувална валута издавана от централна банка).
Коментари