Германското правителство одобри проект за бюджета на страната за следващата година, който съдържа нов дълг за близо 100 млрд. евро за финансиране на мерки срещу последствията от COVID-19 пандемията. Така заемите, които взема Германия за борба с вирусната криза в периода 2020-2022 година достигат сумата от 470 млрд. евро, предава Reuters.
От март миналата година насам, Канцлерът Ангела Меркел и финансовият министър Олаф Шолц впрегнаха безпрецедентни средства за подкрепа и стимули, целящи да омекотят вредата, която носи COVID-19 на най-голямата европейска икономика.
Спасителните мерки бяха финансирани с нов държавен дълг в размер на рекордните 130 млрд. евро през 2020 година и 240 млрд. евро през 2021 година, за които бе използвана клауза за извънредни ситуации в закона за държавния бюджет, чрез която се вдигна лимита за максималното ниво на новия дълг.
-
България сред едва трите държави в ЕС, които изпълняват критерия за дефицит
Едва три държави в Европейския съюз изпълняват критерия за р...
виж още
Горният праг ще бъде надскочен и през следващата 2022 година, тъй като новия бюджет предвижда теглене на дълг за 99.7 млрд. евро.
„Защитихме здравето на много граждани, подкрепихме компаниите, запазихме милиони работни места и предотвратихме изпадането на Германия в низходяща спирала”, каза Шолц пред медиите.
Шолц посочва, че допълнителните разходи ще помогнат на Германия да се излезе силно от кризата, като има поводи за оптимизъм, тъй като икономическото възстановяване вече е в ход.
-
Брутният външен дълг достигна 37.5 млрд. евро
Брутният външен дълг в края на март 2021 г. възлиза на 37.569 млрд. евро, което се равнява на 58.3% ...
виж още
Проучване, публикувано в средата на тази седмица, показва, че бум в услугите засилва растежа на частния сектор през месец юни до най-високото му ниво от над 10 години насам. Това предполага, че германската икономика ще приключи второто тримесечие със солидна основа.
Проектозаконът предвижда публични инвестиции в размер на 51.8 млрд. евро през 2022 година, което е лек спад спрямо инвестиции от 59.3 млрд. евро през тази година.
Средносрочните бюджетни планове на Шолц предвиждат завръщане към дълговите прагове, като през 2023 година разходите ще бъдат намалени.
Това ще позволи тегленето на нов дълг в размер от едва 5.4 млрд. евро през 2023 година и 12 млрд. евро през 2024 година.
Следващото правителство, което ще поеме властта след изборите, насрочени за 26 септември тази година, ще има последната дума за средносрочните бюджетни и дългови планове.
Повишението в разходите означава, че съотношението дълг към БВП на Германия ще нарасне от под 60% през 2019 година до 74.5% през тази година. Въпреки това, Германия ще остане с най-ниския дълг сред членовете на Г-7, а именно САЩ, Япония, Великобритания, Италия и Канада.
Коментари