Прясната риба удари ценовото дъно след невиждан от десетилетия улов. Морето по Южното Черноморие буквално ври от сафрид и чернокоп, а рибарските лодки вадят по 100-200 кг на ден, понякога и повече. В рамките на трийсетина дни цената на двата вида риба се срина петкратно.
В началото на октомври пресният чернокоп вървеше по 20 лева килото, а сафридът се продаваше по 14 лв. Рекордните цени започнаха постепенно да падат и в момента достигнаха до невиждана евтиния, каквато бургазлии не помнят от времето на социализма. По рибните магазини пресният сафрид се продава за 3-3,50 лв., а чернокопът струва 4.50 лв.
Толкова много чернокоп не е имало от поне 4 години, казват старите рибари. Не изключват, че както е тръгнало, цената му може да закове твърдо 4 лв. по Никулден. И се лови по много навсякъде - от Обзор до Синеморец, а не на определени места, както се е случвало минали години.
-
Как да разпознаете прясната риба
Никулден е един от най-големите християнски празници. На нег...
виж още
"Ако морето продължи да дава толкова много риба, цената може да падне и още. При прясната риба цената е в пряка зависимост от уловените количества. Дефицитна ли е, цените хвърчат нагоре, а когато има богат улов - пада надолу. Просто рибарите няма какво да правят огромния улов.
Замразяването на известни количества е вариант, но не може да замразиш тонове", разясняват търговците на рибната борса "Краснодар".
Има обаче и друго обяснение за падащите цени на чернокопа тази есен. Заради пандемията много ресторанти хлопнаха кепенци или работят с намален капацитет. Това намали продажбите на рибарите, които преди продаваха голяма част от улова си на търговци направо от брега. Сега разчитат на продажби на дребно по пазарите.
По-евтин тази година е и сафридът. На повечето места е дребен, но го има в големи количества и върви по 5 лв. За толкова се продават и барбунът, и черноморският кефал. Само леферът както обикновено държи цена от 30 лв., колкото струва обикновено и калканът. За разлика от царската риба, която се вади в малки количества, плоският деликатес обаче може да се купи и за 25 лв. килото, при това големи екземпляри.
Привлечени от необичайно ниските цени, хората купуват като за последно. Опашките пред рибните щандове не свършват, народът масово се запасява с евтин сафрид и чернокоп - фризерите се пълнят догоре, а което остане - отива мариновано или осолено в буркани.
По магазините в момента се предлагат още пресен барбун и попчета. Те също са на изгодни цени. Бургазлии от години не са купували толкова масово риба, защото цените досега бяха доста солени.
Оскъдно е единствено предлагането на паламуд, който тази година избяга в турски води. От южната ни съседка търговците внасят пресен и замразен, но цените са космически. Замразените паламуди вървят по 10 лева парчето, всяко от които е по 500-600 грама, а пресните се предлагат по 25 лв. на килограм.
Коментари