Великобритания няма да признава български лични карти


Великобритания няма да признава български лични карти
Снимка: БГНЕС

15406

От 1 октомври на пътуващите до Великобритания ще е необходим международен паспорт, тъй като страната спира да признава българските лични карти. Промяната е част от новите имиграционни правила, които британските власти въвеждат, след като Обединеното кралство напусна ЕС и спря да спазва европейското право за свободно движение на хора.

Изключение ще бъде правено само за българите, които трайно живеят на Острова и имат статут на уседналост. Те ще имат право да влизат с лична карта до края на 2025 г. Британските власти обаче съветват да се пътува с международен паспорт, тъй като това улеснява граничните проверки. Изтече срокът за европейците да се регистрират във Великобритания

Граничен контрол или дискриминация?

Освен това притежателите на биометрични документи преминават през електронни гишета на основните британски летища, което ги предпазва от сблъсък с гранични служители, които са станали много по-задълбочени в проверките си на влизащите във Великобритания сред Brexit.

През първите 6 месеца на годината 7249 души са спрени по британските летища, пристанища и гари, което е 5 пъти повече спрямо същите месеци на 2020 г. 60% от проверените са румънци, а на второ място са българите, показват данни на вътрешното министерство в Лондон, предоставени на вестник Guardian. Източноевропейците напускат Обединеното кралство месеци преди Brexit

600 наши сънародници са разпитвани защо идват във Великобритания, колко дълго смятат да останат и къде. Причината е, че от януари от желаещите да работят в страната се изисква работна виза, а тя се получава трудно. Може да се влиза безвизово с цел туризъм или гостуване на близки, но само до 6 месеца годишно.

За сравнение подобни проверки са направени само на 144 граждани на Франция и 59 – на Белгия, въпреки че двете държави се намират много по-близко до Острова и се предполага, че пътуващите от тях са далеч повече. "Тези видове проверки могат да бъдат травматизиращи и съществува риск имиграционните служители да подбират невинни хора. Расовото профилиране е дискриминационно и трябва веднага да бъде прекъсвано, ако това се случва", коментира пред Guardian имиграционният адвокат Четал Пател. Той допълва, че е законно да се правят общи проверки, за да се контролира нелегалната имиграция, но изнесените от изданието данни повдигат много въпроси дали няма други мотиви зад това. Несигурност, дискриминация, расизъм: Тревогите на европейците във Великобритания

От британското вътрешно министерство категорично отричат граничните служители да се насочват към хора от определени страни. Правилата за контрол се прилагали справедливо и единствено въз основа на определени обстоятелства. Ако някой пристига на нашите граници, възнамерявайки да работи тук, без да има право на това, обществеността очаква от нас да му попречим да влезе независимо от неговата националност, твърди говорител на министерството. Освен това изнесената статистика се отнасяла за период, когато все още са действали коронавирусни ограничения за влизащи в страната и граничните служители са били натоварени да следят дали се спазват.

Имиграционни неволи

В социалните мрежи българско семейство разказва, че е било спряно в края на август, когато голяма част от рестрикциите вече са премахнати, а и България е в зеления списък на Великобритания за пътуващи в условията на пандемия. Те живеят на Острова от 2017 г. и имат временен статут на уседналост, който им дава право свободно да влизат в страната. Пътуват през лятото до родината, където женят по-голямата си дъщеря. Нейният нов съпруг кандидатства онлайн да се прикачи към статута на жена си, каквато е процедурата, но тъй като обработката на подобни молби се бави с месеци, той решава да пътува с нейното семейство и да изчака отговора на британското вътрешно министерство в самата Великобритания. Още повече че европейските граждани имат право да влизат в страната с цел туризъм и гостуване на близки и да остават до 6 месеца в рамките на година. Хиляди българи получиха отказ да останат на Острова

По време на граничната проверка мъжът обаче чистосърдечно си признава, че смята да се установи трайно в Англия със съпругата си, но тъй като все още няма отговор от британските власти на молбата си да го направи, е задържан и екстрадиран още със следващия ферибот към Европа. Налага се съпругата му спешно да си купи билети, за да се върне с него в България. Макар да пътуват в един кораб, той е изолиран сам в каюта. Взети са му телефонът, личната карта и шофьорската книжка. Сега двамата се намират в България и се страхуват, че екстрадирането му може да се отрази на кандидатстването му за статут. Великобритания гони европейци

Според неправителствени организации, работещи за защита правата на европейските граждани на Острова, 90% от върнатите през последните месеци от британските граници са точно близки на европейци, които трайно са се установили в Обединеното кралство. Причината е, че повечето от тях не знаят, че трябва задължително да изчакат разглеждането на молбите им за прикачване към статут на роднина извън Великобритания. Или, ако отговорът се бави прекалено дълго, както често се случва, да пристигнат в страната временно като туристи, след което отново да я напуснат, за да влязат вече легално на база статут. По време на тези 6 месеца временен престой обаче те нямат право да работят и да разчитат на безплатно британско здравеопазване. 200 000 европейци са напуснали Великобритания след Brexit

Румънският евродепутат Виктор Негреску е помолил Европейската комисия да провери дали британските гранични власти не проявяват дискриминация при контрола за влизане в страната.

Местните власти в Уелс, Северна Ирландия и Шотландия пък настояха европейските граждани да получат хартиен документ за статута си на уседналост, тъй като съществуването единствено на онлайн вариант затруднява много хора да го представят при необходимост. Най-потърпевши са онези, които не владеят английски и нямат постоянен достъп до интернет.

Над 320 000 българи са поискали да останат на Острова

320 370 български граждани са подали молба за статут на уседналост във Великобритания до крайния срок, показват данни на британското вътрешно министерство. Той изтече на 30 юни, но все още се приемат молби на деца, родители и съпрузи, които искат да се присъединят към установилите се трайно на Острова техни близки. Те трябва обаче да докажат, че са зависими от тях, което изисква доста документи и доказателства.

Статут на уседналост бе въведен заради излизането на Великобритания от ЕС, за да се гарантира на намиращите се в страната европейски граждани, че могат да продължат да живеят и работят, без да им е необходима виза, каквато се изисква от всички останали.

До момента 292 550 българи са получили ключовото разрешително за престой в Обединеното кралство. На 98 170 е даден пълен статут, а на 172 820 – временен, който изисква през следващите 5 години да живеят поне 6 месеца годишно във Великобритания, за да уредят окончателно престоя си в нея. Молбите на 12 680 сънародници обаче са били отхвърлени. Други 3320 са били оттеглени, а 5550 са обявени за невалидни.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Българите в чужбина по-лесно ще си сменят документите

Променят срока за лични карти и паспорти

Рекорд: 1 милион чужденци са напуснали Великобритания преди Brexit

Няма работници: Brexit изгони източноевропейците

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички