Великобритания няма да допуска нискоквалифицираната работна ръка от чужбина и ще изисква от всички работници, желаещи да се трудят в кралството, да имат предложение за работа, да отговарят на стандартите за заплащане и да владеят английски език, съобщава Reuters.
"Нашата нова имиграционна система ще затвори кранчето за нискоквалифицираната работна ръка от чужбина", написа британският вътрешен министър Прити Пател в статия за неделното издание на вестник Sun.
"От догодина всички квалифицирани работници ще трябва да съберат достатъчно точки, за да работят в Обединеното кралство. Те ще трябва да владеят свободно английски, да имат твърда оферта за работа и да покриват изискванията за заплащане", допълва тя.
Пател посочва, че с този план "цялостният брой" на имигрантите ще намалее.
Опозицията предупреждава, че ограничаването на имиграцията може да навреди на обществените услуги, особено в здравеопазването, което много разчита на медицински сестри и лекари от ЕС. Правителството обеща по-облекчени правила за работещите в сектори, където има недостиг на подготвени кадри.
С напускането на ЕС Великобритания сложи край на свободното придвижване на хора, валидно за блока, и сериозно затегна правилата за пребиваване на нейна територия. Всеки, който желае да остане в страната след 31 декември 2021 г., трябва да се регистрира и да подаде молба за разрешително за постоянно пребиваване (т.нар. статут на уседналост).
Досега повече от 3 млн. европейци на Острова са подали документи за уседналост, като 1 млн. от тези заявки са дошли от Лондон, показват официалните данни. Служителите в британското вътрешно министерство обработват по 20 000 подобни молби на ден. Крайният срок за кандидатстване е 30 юни 2021 г.
Поляците и румънците (по над 500 000), както и италианците (около 300 000) са европейците, подали най-много молби за пребиваване. След тях се нареждат португалци (над 230 000) и испанци (над 170 000). Три от всеки 5 молби за уседналост идват от хора от посочените националности.
Над 140 000 българи също са подали документи за пребиваване. Сънародниците ни са в топ 5 на желаещите да останат в Уелс и Северна Ирландия.
Коментари