Брутният вътрешен продукт на България нараства с 2% годишно. Това е най-бавният растеж за изминалите две години.
Още: България отчете най-бавния растеж на БВП за последните години
В същото време очакванията за темпа на румънската икономика са сред най-високите в Европа.
Очаква ли ни рецесия в следващите месеци? Икономисти дават нееднозначни отговори.
"Това, което се случва в САЩ, се случва почти веднага в Европа и България, така че е много вероятно да видим рецесия и в Европа, която по принцип е по-мудна, по-консервативна, респективно повече изложена на рискове. Постепенно икономиката ще се превърне в по-голям приоритет, отколкото е инфлацията", коментира пред БНТ финансистът Димитър Георгиев.
Още: Годишната инфлация се забави до 11.6%
Икономистът Владимир Сиркаров отбелязва: "Може да очакваме понижаване на икономическия растеж - забавяне, което ще е в диапазона между 1 и 1.8%. Най-вероятно ЕЦБ няма да е толкова агресивна в повишаването на основните лихви. На макро ниво забавянето на икономиката води и до позитивни ефекти и връщане към нормалното. Връщане към едни по-здрави фундаменти, за да може оттук-насетне, през 24, 25 г. да наблюдаваме устойчиво икономическо развитие."
"Когато има ограничено потребление съответно няма да има нужда от такова голямо производство и износ и всичко свързано с тази верига, което ще охлади растежа на икономиката", посочва кредитният анализатор Иван Стойков.
И допълва: "Освен инфлацията и повишаването на лихвите, промени в икономически показатели като БВП, кривата на доходността, цените на имотите и ресурсите за производство могат да сигнализират за забавяне в икономиката, което евентуално да доведе до рецесия. Например освен че инфлацията повишава цените на имотите, строителните материали допълнително оскъпяват жилищата.
Самите те като фактор, суровините, когато те поскъпват - тогава може да търсим сигналите за наближаваща рецесия."
Коментари