Иран обяви, че е открито находище на литий, което, ако бъде потвърдено, ще направи страната втората по залежи на метала в света, пише CNBC. След тази новина започнаха и международните оценки и прогнози, свързани с него. Според оценките на Техеран в находището в провинция Хамадан има поне 8,5 млн. тона литий, наричан „бялото злато“, заради важността му за бързо развиващия се сектор на електромобилите.
Ако новината бъде потвърдена, може да измени сериозно иранската икономика. От години Иран е изправен пред западни санкции заради опитите за обогатяване на уран. Техеран твърди, че работи единствено за осигуряване на нуждите от енергия, но според наблюдатели страната е съвсем близо до създаването на ядрено оръжие.
С откритието на литий Иран може значително да увеличи приходите от износа, добавяйки и търсената суровина. Страната е водеща и по добив на петрол и природен газ, но трудно реализира износа си заради санкциите, наложени заради ядрената програма.
Лидер по запаси на литий засега е Чили с 9,6 млн. тона, допълва агенцията. Втора е Австралия с 6,4 млн. тона, следвана от Китай (5,1 млн. тона).
През 2022 г. цената на лития значително нарасна заради растящите нужди за производството на батерии за електромобили, както и за всякакви мобилни устройства, включително и мобилни телефони. Поскъпването беше подкрепено и от нарушените вериги за доставка и инфлацията.
Малко по-късно обаче тенденцията се обърна заради намалената бизнес активност в Китай – най-бързо растящият пазар на батерии за електромобили.
Според прогнозите на Goldman Sachs през следващите 9-12 месеца цената на лития ще започне са спада.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Мексико национализира добива на литий
Минен гигант инвестира 2 млрд. евро в добив на литий в Сърбия
Китай и Русия хвърлиха око на природните богатства на Афганистан
Коментари