Най-голямата компания за производство на алкохол в света Diageo е обезпокоена, че климатичните промени ще доведат до дефицит на жизнено важна съставка за производството на алкохолните ѝ напитки – водата.
„Сигурността на водните ресурси представлява най-значителният риск, свързан с климатичните промени, за производителя на джина Tanqueray, бирата Guinness и напитката Baileys Irish Cream“, посочва Майкъл Алекзандър, глобален ръководител за водната, екологичната и земеделската устойчивост в Diageo, с 43 обекта в затруднени откъм водни ресурси зони в света през 2022 г.
„Може да бъдеш най-ефективната пивоварна или дестилерия в света. Но това все пак няма да намали риска ти, ако има суша“, казва Алекзандър в интервю.
Планетата се затопля със супербърз темп, като предизвиква по-интензивни горещи вълни, необичайно дълги сухи периоди и нарушени метеорологични модели. Това принуждава компаниите – от производителя на дънки Levi Strauss & Co. до британската компания за хотелиерство Whitbread, да възприемат стратегии, използващи по-малко вода в индустрии, където употребата е висока.
Diageo предприема подобни стъпки. Тя наблюдава проекти за водна ефективност в Турция и иска да намали употребата на вода до 2030 г. Водата формира над 60% от алкохолните напитки и 90% от бирата. Останалите съставки – грозде и зърно – също зависят от напояване при земеделието, което прави водните доставки абсолютно критични за веригата на доставки на Diageo.
Базираната в Лондон компания се ангажира да възстанови повече вода, отколкото използва, във всички „райони с недостиг на вода“, където работи, до 2026 г. Това са региони, където търсенето на вода е по-голямо от предлагането през някои периоди или слабото качество ограничава употребата ѝ. Сред тези страни е и Турция, където компанията прави анасоновата напитка ракъ, и Мексико, където се произвежда текила.
Компанията е използвала около 17,52 млрд. литра вода за дейността си през 2022 г., сочи ESG индексът ѝ. Diageo се ангажира да подобри с 40% ефективността на използване на водата до 2030 г. спрямо нивата от 2020 г. в зоните на недостиг и с 30% като цяло. „Знаем, че имаме добра стратегия, но също така знаем, че кризата се ускорява“, казва Алекзандър.
През последните 3 до 5 години Diageo е започнала да работи с потребители на вода извън своята верига за доставки, като фермери, компании за комунални услуги, други големи индустрии и правителства, като насърчава закони, насочени към предотвратяване на недостига на вода.
В Турция проектът Sahyar на Diageo подкрепя изграждането на инфраструктура за справяне със сигурността на водата. Дестилаторът там възстановява повече вода, отколкото използва в някои райони, и насърчава капково напояване, което предпазва почвата и увеличава добива.
Капковото напояване стича водата капка по капка, насочвайки я към корена на растението и така намалява изпарението. Досега тази инициатива в Западна Турция е спестила около 93 000 куб. метра вода от миналата година. Тя цели да спести 177 000 куб. м преди края на 2026 г.
Подпомагането на турските фермери с по-ефективна технология за напояване пести вода, но и намалява въглеродния отпечатък. „Те не пускат помпите си така дълго и не отделят толкова много въглерод“, споделя Алекзандър.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Текилата и коктейлът Маргарита са напът да изчезнат. Защо?
Как изменението на климата застрашава българското розово масло?
Постоянните суши принудиха Ирак да използва пустинни кладенци за земеделие
Коментари