Европейският съюз ще поиска подновяване на миграционния пакт с Турция, заяви върховният представител на ЕС по външна политика Жозеп Борел.
След неофициалната среща с министрите на външните и на вътрешните работи на ЕС в Брюксел Борел каза, че миграционната сделка с Турция все още е действаща и трябва да бъде продължена.
Отбелязвайки, че споразумението трябва да служи като основна рамка за отношенията на ЕС с Турция по въпросите на сътрудничеството и миграцията, Борел заяви, че иска и двете страни да се стремят към прилагане на споразумението в пълен обем.
-
ЕС отпуска обещаните 6 млрд. евро на Турция за бежанците
ЕС обяви днес, че е отпуснал на Турция пълните 6 милиарда ев...
виж още
„То беше критикувано, но доведе до конкретни резултати“, каза дипломатът, цитиран от БГНЕС. Според него, броят на хората, изгубили живота си, драстично е намалял, освен това са намалели незаконните преминавания към Европа. Борел отбеляза също, че сирийците, живеещи в Турция, все още се нуждаят от помощ и че лидерите на ЕС при прегледа на отношенията с Анкара, ще вземат предвид миграционния пакт.
„Предотвратяването на незаконната миграция и загубата на живот, както и подкрепата на Турция за справяне с миграционния въпрос е част от нашите общи интереси“, каза той.
Споразумението ще бъде обсъдено между страните-членки на ЕС. Те ще проведат разговори с турски високопоставени служители за неговото подновяване.
Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон също се обяви в подкрепа на запазването на миграционния пакт. Някои от намиращите се в Турция бежанци ще бъдат преместени в държави от ЕС, след което Турция ще приеме други бежанци от гръцките острови. Шведският политик обаче заяви, че нещата не са се развили по план заради пандемията на COVID-19. От август около 2500 до 3000 бежанци са преместени в държави от ЕС, каза Йохансон.
През март 2016 г. ЕС и Турция постигнаха споразумение за спиране на незаконната миграция през Егейско море и подобряване на условията на над 3 милиона сирийски бежанци в Турция. Сделката беше успешна в частта със спирането на потока от мигранти, но нежеланието на ЕС да приема бежанци от Турция и бюрократичните препятствия при прехвърлянето на обещани средства за тяхното подпомагане доведоха до остри критики от страна на турските политици.
Коментари