83% от работодателите у нас прилагат дистанционната работа в своите фирми. Половината от работодателите възнамеряват да продължат с дистанционните форми на заетост и след отпадане на извънредните противоепидемични мерки, а други 22% се колебаят. Едва 6% от шефовете са категорични, че ще се откажат от работата от вкъщи. Това става ясно от проучване на Българската стопанска камара, публикувано на сайта на организацията.
Въведеното през пролетта на 2020 г. извънредно положение е принудило повече от половината работодатели (55%) да започнат да прилагат работата от вкъщи в своя бизнес, а 28% са прилагали тази форма на работа и преди това. 17% от работодателите не прилагат работа от разстояние, сочи проучването.
По отношение на смесените форми на работа – част от служителите работят от вкъщи, а други – в офиса. Тук малко по-висок е процентът на работодателите, които прилагат тази форма на организиране на трудовия процес (и преди извънредното положение, и след това) – общо 89%, за сметка на тези, които не прилагат работа от разстояние (11%).
-
Какво научихме след 1 година работа от вкъщи?
Шефовете на компании по света имаха цяла година, за да си вз...
виж още
Половината работодатели не прилагат другия вид смесена форма на работа – в определени дни от седмицата служителите да работят от вкъщи. 50% ползват тази възможност и преди извънредното положение, и сега.
Една-трета от отговорилите, че прилагат дистанционната работа, декларират, че 50% от заетите в техните предприятия работят от разстояние. 37% от служителите работят до и над 90% дистанционно. А в 13% от случаите дистанционната заетост е за 75% от служителите. 17% от анкетираните посочват, че едва 10-25% от техните служители работят от вкъщи. НАП: Работилите за чужда фирма дължат данък
С оглед естеството на работата, най-често дистанционната заетост се прилага за административния персонал, ръководители, специалисти продажби и маркетинг, финансово-счетоводни специалисти, ИКТ специалисти и персонал, обслужващ клиенти. Относително редки са случаите за надомна заетост на техници, инженери и приложни специалисти, а за персонала, осигуряващ охрана и сигурност, тази форма на заетост е неприложима.
Проучването е проведемо в периода 2–25 април 2021 г., като в него са участвали ръководители „Човешки ресурси“ от 180 предприятия в цялата страна и от почти всички сектори на икономиката.
Коментари