В България, Малта и Кипър няма нито задължение за физическо пребиваване на лице, което получава "златен паспорт", нито изискване за други действителни връзки с държавата, преди да бъде получено гражданство. Това гласи публикуваният днес (23 януари) доклад на Европейската комисия относно пропуските в системите на трите държави, за който се разбра още в началото на седмицата.
Става въпрос за т.нар. схеми за даване на гражданство срещу инвестиции. Специално в България условията са следните - ако чужд гражданин вложи поне 1 млн. лева в българската икономика, може да получи гражданство. А още през миналата година стана ясно, че държавата няма механизъм за следене на съответната инвестиция (действителна връзка в езика на Брюксел), на база на която дадено лице взема гражданство.
След като стана ясно, че ЕК е изготвила такъв доклад, правосъдното министерство обяви, че се готвят промени в Закона за българското гражданство, за да бъде прекратена тази практика.
"Решението на една държава членка да предостави гражданство в замяна на инвестиции дава автоматично права по отношение на другите държави членки, и по-специално правата на свободно движение и достъп до вътрешния пазар на ЕС, за да се упражнява икономическа дейност, както и правото да гласуваш и да бъдеш избиран в европейски и местни избори. На практика тези схеми често се рекламират като способ за придобиване на гражданство на Съюза заедно с всички права и привилегии, произтичащи от него", предупреждава ЕК.
В специалния доклад на Брюксел изрично се посочват няколко области, в които ЕС може да пострада заради пробитите системи на България, Малта и Кипър. За какво става въпрос прочетете в Actualno.com.
Коментари