Българското гражданство на руския милионер Сергей Адониев, което той е притежавал в нарушение на закона в продължение на 10 години, е отнето. Това става ясно от съобщение на Антикорупционния фонд (АКФ).
Причината за отнемането е укрита от българските власти при процедурата за натурализация “за особени заслуги” през 2008 година информация за осъдителна присъда в САЩ през 1998 г. по обвинение за пране на пари, измама и нарушаване на търговско ембарго спрямо трети страни. Информацията за тази присъда е останала неизвестна за българските институции за целия десетгодишен период от указа за натурализация през 2008 г. От АКФ уточняват, че са сезирали институциите по казуса през януари 2018 г.
Казусът “Адониев” и най-вече липсващото становище на ДАНС по преписката повдигат много сериозно въпроса за ефективността на агенцията като институция със специални функции на надзор и проверка в процедурите за натурализация по Закона за българското гражданство.
“Всички американски съдебни архиви са в интернет, включително и по делото United States vs. Serguei Adoniev, и проверките са въпрос дори не на часове, а на минути. Информацията за присъдата в САЩ е и на официалната страница на Адониев в Wikipedia. Това обаче не е било извършено в период от десет години до започнатата от АКФ преписка и последваща публикация. Очакваме от ресорната комисия в парламента и извънредната комисия отговор на въпроса кой, кога и къде не е извършил необходимите проверки както при процеса на натурализация, както и десет години след това”, коментират от АКФ.
Сергей Адониев е известен бизнесмен и филантроп в Русия и извън нея, а списание Forbes оценява неговото състояние през 2018г. на около 800 млн долара. През 2018 г. той беше официално обявен като спонсор на Ксения Собчак като кандидат за президент на Русия, както и като спонсор на популярния в Русия вестник “Новое время”. Множество публикации и разследвания в руските медии свързват неговия телекомуникационен бизнес с директната протекция на президента Владимир Путин. Той е един от 30-те бизнесмени, канени в Кремъл от руския президент на важни дискусии относно икономическата стратегия на Русия. Известен е и с производството на “руският отговор на iPhone” - мобилният телефон Yotaphone.
Според информация на АКФ Адониев ще може да пребивава в ЕС и след отмяната на натурализацията, тъй като неговата съпруга и деца продължават да са с българско гражданство.
Коментари