Някои футболни скандирания се измислят на момента, но други се задържат с години. Учените обаче смятат, че корените на скандирането са дълбоко заложени в човешката култура.
Всяка социална група, от маорите през дервишите до европейските народи, се включва в някаква форма на групово пеене, танцуване и скандиране. Всъщност видове скандирания е имало много преди писменото слово, казва психологът д-р Даниъл Ричардсън пред BBC.
Проучвания са установили, че когато дадена група се включи в колективно действие, това оказва голямо влияние на мислите и чувствата на членовете ѝ. Груповото пеене например значително подобрява състоянието на хора, страдащи от депресия. Синхронизираното дишане, сърцебиене и издаване на звуци с други хора ни кара да се чувстваме свързани едни с други.
-
Градовете в света с най-скъпа и най-евтина бира
Когато пътуват в чужда страна, хората най-често се интересув...
виж още
Разбира се, футболните фенове едва ли се чувстват свързани с всички на стадиона. Има много скандирания, които са груби, расистки, хомофобски и обидни. За щастие има и доста позитивни.
Колективно поведение като скандирането е най-вече начин на изразяване на социална идентичност и принадлежност към определени ценности.
То обаче има и своята тъмна страна - в миналото почти всички армии са имали свои викове и скандирания, когато са марширували, и е доказано, че войниците, които са скандирали заедно, след това са били по-ефективни в битките и са убивали повече врагове. Това предполага, че колективните действия притъпяват личните ценности и индивидуалността на хората и ги правят по-податливи на заповеди и агресия.
-
14 любопитни факта за Световното първенство по футбол
Светът е футбол. До 15 юли всички ще се отдадем на емоциите от Мондиала в Русия. Дали на него ще бъд...
виж още
Коментари