На фона на стотиците милиони долари, които се харчат за привличане на едни от най-големите имена във футбола, Саудитска Арабия се интересува от дискусии за присъединяване към най-големия европейски футболен клубен турнир, а именно Шампионска лига.
"Опитваме се да бъдем различни, така че всякакъв вид промени във формата или подобрения, които могат да бъдат въведени в лигата, ще бъдат приветствани", заяви в интервю главният оперативен директор на Саудитската професионална лига (SPL) Карло Нохра, предава Bloomberg, цитирана от Yahoo Finance.
По думите му SPL все още е "напълно ангажирана" с участието си в AFC Champions League, която е водещото клубно състезание в Азия. Той добавя, че всякакви разговори за присъединяване на отбори от SPL към европейската Шампионска лига вероятно ще се водят между нейния организатор УЕФА и Футболната федерация на Саудитска Арабия.
Сред членовете на УЕФА са няколко неевропейски държави, включително Казахстан, чиито клубове могат да участват в Шампионската лига.
В отговор на новината за присъединяване на саудитски клуб към Шампионската лига през 2025 г., ръководителя на УЕФА, Звонимир Бобан, заяви пред хърватския вестник Jutarnji List, че това е "измислица".
Коментарите на Нохра дойдоха малко преди Саудитска Арабия да назначи Роберто Манчини за треньор на мъжкия национален отбор, само две седмици след като спечелилият Европейското първенство мениджър изненадващо напусна работата си начело на Италия.
През последните месеци саудитските отбори похарчиха около 650 млн. долара за привличането на играчи, сред които Карим Бензема от Реал Мадрид, бразилецът Неймар и Джордан Хендерсън от Ливърпул.
Кралството се опита да привлече аржентинеца Лионел Меси с огромен пакет от заплати, но вместо това той избра да се присъедини към Интер Маями в САЩ. Според някои публикации се смята, че саудитският клуб Ал-Иттихад иска да купи египетската суперзвезда Мохамед Салах.
Adidas и Манчестър Юнайтед подписаха спонсорски договор за рекордните 1.2 млрд. долара
Трансферът на Кристиано Роналдо в Саудитска Арабия се оказа само началото на мащабен процес по привличане на редица известни имена в клубове от страната;
Снимки/колаж: Getty Images/SportLive
"Правим всичко възможно тези играчи да дойдат в Саудитска Арабия", казва Нохра, който преди това е работил за World Wrestling Entertainment Inc (позната у нас като "Световна федерация по кеч). "Това не означава, че бюджетът е безкраен. Но не можем да седим със скръстени ръце, когато искаме да доведем тук някои от най-големите таланти. Трябва да плащаме обичайните цени, за да ги доведем тук."
От гледна точка на печеленето на пари SPL си остава дребна риба в сравнение с най-добрите футболни лиги в света. Но закупуването на такива изтъкнати играчи подчертава големите амбиции на Саудитска Арабия, която се стреми да диверсифицира дейността си от петрола, като прави огромни инвестиции във всичко - от спорт до нови градове и електрически автомобили.
През изминалата година SPL положи големи усилия да привлече повече спонсори и да подпише договори за излъчване с международни медийни компании. Нейните мачове вече се излъчват в около 140 държави, казва Нохра, а приходите от излъчването са се увеличили с 650%, откакто португалецът Кристиано Роналдо се присъедини към нея от Манчестър Юнайтед в края на миналата година.
"Това не са огромни приходи, за да финансираме всички дейности, които имаме, но със сигурност е значително движение", каза той.
Растежът на SPL е дълъг и сложен процес, и няма определен срок, в който се очаква да излезе на печалба.
"Повишаването на корпоративната стойност на лигата и клубовете определено е в основата на това, което правим", казва той. "Ако това превърне клубовете и лигата в инвестиционен актив, тогава ще сме постигнали целта."
Източник: Bloomberg\Yahoo Finance
Кои са най-добре платените спортисти в света за 2023 година?
Най-скъпите футболни отбори в света: Два клуба достигат 6 млрд. долара за първи път
Тройната сделката на "Интер Маями", Adidas и Apple, която докара Меси във Флорида
Коментари