Изследователи от университет в американския щат Айова са създали нов гъвкав материал, което превъзхожда съществуващите радиопоглъщащи покрития за различна техника, включително и самолети. Материалът е произведен от компанията "Гофлекс" и се състои от няколко слоя силиконов еластомер. Всеки слой има 225 еднообразни пръстеновидни резонатори. В техните кухини има галистан (сплав от галий, индий и олово).
Външният радиус на резонаторите е 2,5 милиметра, дебелината на пръстените – 0,5 милиметра, а разстоянието между тях – 1 милиметър.
Общата дебелина на материала е 1,45 милиметра, а слоевете са съединени помежду си чрез спичане при температура 150 градуса по Целзий, съобщава БГНЕС
При изпитанията на покритието в лабораторни условия, то е поглъщало до 75% от радиолокационното излъчване в честотния диапазон от 8 до 10 гигахерца.
Същевременно, разтягането на материала осигурява промени в диапазона на поглъщаното излъчване.
На сайта на университета се посочва, че според проектантите новият материал може да замени сегашната технология стелт (с ниска радарна видимост), а в бъдеще може да помогне и за създаването на шапка невидимка.
Първият в историята боен „невидим“ бомбардировач и щурмови самолет е Lockheed F-117. Радиолокационните станции не го засичат, защото в конструкцията му са вложени радиопоглъщащи материали, ъгловатите му форми спомагат основните радиолокационни сигнали да бъдат отразявани над или под радиолокаторния лъч, като отразените сигнали се концентрират само в няколко тънки сектора.
Коментари