От 40 до 200 часа годишно общественополезен труд да полагат системни нарушители на закона, когато става въпрос само за налагане на глоби т.е. административни наказания. Това беше прието от парламента.
Безвъзмездният труд ще може да се налага от районните съдилища, в чийто район е извършено нарушение, а ако това е станало в чужбина – от Софийски районен съд. Ако някой иска да обжалва, го прави по установения ред за такъв тип дела.
Предложението е на ВМРО, като партията на Красимир Каракачанов искаше и временно задържане в териториална структура на МВР, когато с административното нарушение се нарушава и обществения ред, но то не срещна одобрението на мнозинството в парламента.
Основният мотив за законовата промяна
Независимо от устойчивата тенденция за завишаване на размерите на предвидените глоби практиката показва също толкова устойчива тенденция за неизпълняемост на това наказание. Като водеща причина за това може да се определи фактът, че при масовите случаи на административни нарушения, напр. тези по Закона за горите, глобата се налага на лица, които декларират липса на доходи или доходи под социалния минимум. Така при определяне на размера на глобата не може да се спази изискването конкретният ѝ размер да е съобразен с доходите и имуществото на наказания. Поради тези причини, макар и наложена като наказание, глобата не може да бъде събрана, т.е. наказанието не може да бъде изпълнено.
Коментари