Нормалният пулс е между 60-90 удара в минута, като това може да варира в зависимост от дневната активност – сън или тренировка. Но какво се случва с пулса, когато кръвта е гъста? Има три общи значения, които пациентите придават на това понятие. Продължете да четете, за да разберете повече.
- Когато тялото се дехидратира и се губи течната част на кръвта - плазмата;
- Когато броят на червените кръвни клетки се увеличи.
- При повишено съсирване на кръвта.
Истинското сгъстяване на кръвта се наблюдава, когато течната част на кръвта в тялото намалява - плазмата и / или броят на образуваните кръвни елементи, главно червени кръвни клетки, се увеличава. Това води до образуване на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове, инфаркти и инсулти.
Причини за сгъстяване на кръвта:
- дехидратация
- прием на диуретици
- продължителна хипоксия
Какъв е пулсът, когато кръвта е гъста?
Оптималната честота на пулса е между 60-80 удара в минута при хора с гъста кръв. Това осигурява достатъчен пренос на кислород, но не води до усилена сърдечна дейност. Пулс под 50 удара в минута е недостатъчен за поддържане на нормална мозъчна функция, което може да доведе до припадък и световъртеж. Пулсът над 90 удара в минута натоварва сърцето много и в резултат на това може да причини бързо износване.
Хората с гъста кръв трябва да бъдат под наблюдението на лекар, за да се правят редовно кръвни изследвания. Също така е важно да обърнете внимание на начина си на живот и да следвате следните препоръки:
- откажете се от пушенето;
- прекарвайте повече време на чист въздух;
- не приемайте диуретици без лекарско предписание;
- почивайте повече;
- опитайте се да избегнете стреса;
- пийте достатъчно вода през целия ден;
- ограничете солта и други вредни храни
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.
Коментари