Отбранителната индустрия наема кадри с рекордни темпове, невиждани от Студената война


Отбранителната индустрия наема кадри с рекордни темпове, невиждани от Студената война
Снимка: Генеральний штаб ЗСУ/украински генщаб

2003

Компаниите от глобалната отбранителна индустрия набират служители с най-бързите темпове от края на Студената война. Секторът прави всичко възможно, за да успява с изпълнението на непрекъснато увеличващите се поръчки, които са близо до рекордни нива, пише Financial Times.

Проучване на изданието показва, че 20 от водещите американски и европейски компании за отбрана и аерокосмически технологии търсят да назначат десетки хиляди хора тази година.

Три от най-големите изпълнители в САЩ – Lockheed Martin, Northrop Grumman и General Dynamics – имат близо 6 000 отворени работни позиции. Около половината от анкетираните компании искат да увеличат позициите с почти 37 000 души общо, което означава, че общата им работна сила ще нарасне с 10%.

„От края на Студената война това е най-интензивният период за отбранителния сектор с най-голямо увеличение на обема на доста кратък период от време“, заяви Ян Пай, генерален секретар на европейската аерокосмическа и отбранителна търговска асоциация (ASD).

Правителствата по света увеличават военните разходи след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и на фона на нарастващото геополитическо напрежение. Внезапният скок в поръчките след десетилетия на ниски обеми, съчетан с конкуренцията за дигитални умения на пазара на труда, който още изпитва недостиг на персонал от ерата на COVID-19, са основните фактори, движещи тази тенденция.

Кои са най-търсените професии?

Снимка: Getty Images

Компаниите търссят хора по цялата верига на производство – от стажанти до мениджъри. Търсят се инженери, разработчици на софтуер, анализатори по киберсигурност, но също и заварчици и механици.

Антонио Лиоти от италианския отръжеен концерн Leonardo, казва, че компанията търси интензивно нови хора – дори повече, отколкото по време на предишни конфликти, като тези в Ирак или Афганистан.

Компанията, която е част от съвместната програма с британската BAE Systems и японската Mitsubishi Heavy Industries за изграждане на нов изтребител, търси да наеме 6 000 нови служители до края на 2024 г. и още между 8 000 до 10 000 между 2025 и 2028 г., като най-търсени са индустриални и софтуерни инженер

Според Лиоти рекордното търсене на нови хора не е обусловено само от конфликтните, но и по-голяма конкуренция с други индустрии като високотехнологичните и консултантските компании и консултантските дейнос

Компаниите, които произвеждат боеприпаси, включително Rheinmetall и Nammo, трябваше да увеличат значително продукцията си за попълване на държавните запаси и са сред фирмите с най-агресивни планове за наемане на нови хора.

Снимка: Getty Images

Базираната в Норвегия Nammo твърди, че никога не е виждала подобна ситуация. Компанията, която е собственост на норрвежките и финландските правителства, увеличи персонала си на 15% за последните 2 години. В нея работят около 3250 души, като се очаква броят им да нарасне двукратно до 2030 г.

Германската Rheinmetall миналата седмица обяви, че ще опита да наеме стотици служители от водещия производител на автомобили Continental, който пострада от спада на търсенето в автомобилния сектор.

Френската Thales, която произвежда ракетните установки Starstreak, дарена за Украйна, заяви, че е назначила 9 000 души, увеличавайки персонала си с 11% през последните 3 години.

BAE също нае много нови хора миналата година, за да подсили дългосрочните си програми като Глобалната програма за въздушна отбрана и фрегатите Тип 26 за Британския кралски флот.

Конкуренция за кадри

Снимка: Getty Images

Dassault Aviation, който произвежда изтребителите Rafale, до този момент не е имала директно увеличение на поръчките от Украйна, но, имайки предвид дългата продължителност на производствения цикъл в сектора, последователно наема персонал.

Производителите в ядрената отбрана – особено тези, участващи в тристранната програма за подводници на Обединеното кралство, САЩ и Австралия, са сред тези, които отчитат най-силен недостиг на кадри.

Няколко компании, включително Rolls-Royce и Babcock International, наскоро откриха свои собствени академии за ядрени умения, докато Thales UK, който предоставя сонар за всички подводници на Кралския флот, стартира своя собствена обучителна програма.

Отделно от това, правителството на Обединеното кралство стартира специална група за ядрени умения, за да обучи десетки хиляди работници, необходими в гражданските и военните ядрени програми в цялата страна.

Снимка: iStock

„Усилията за наемане и обучение са безпрецедентни в последно време“, заяви Беси Плезънт от групата за доставяне на ядрени умения, която прогнозира, че ще са необходими над 30 000 допълнителни позиции в сектора на ядрената отбрана до 2030 г.

Компаниите също засилват сътрудничеството си с университети и други организации, за изграждане на бъдещ „резервоар“ на работна сила.

Университетът Кранфийлд, който има тесни връзки със сектора, предлага нови курсове, особено по дигитална криминалистика, за да помогне на хората да се научат как да приписват кибератаки, наред с други неща.

Едно от големите предизвикателства за индустрията е, че някои позиции изискват допълнителни разрешения за сигурност. RTX, която притежава производителя на ракети и сензори Raytheon, заяви по-рано тази година, че продължава да изпитва трудности при наемането на висококвалифициран персонал.

Други, като германската Renk, казват, че в бъдеще може да им се наложи да внасят кадри от чужбина. Главният изпълнителен директор на компанията Сузане Виганд заяви, че в Германия не може да намери, достатъчно хора за свободните работни места.

Източник: Financial Times

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Най-големите отбранителни компании в Европа поскъпнаха с близо 10 млрд. долара от началото на конфлика между Израел и "Хамас"

Рекорден ръст на военните разходи в света

Близо 2 трилиона долара достигнаха разходите за отбрана по света

Още от Компании


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82702
  • GBP
    1
    2.31082
  • JPY
    100
    1.13751
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички