Руският бизнес на нидерландската група за производство на бои AkzoNobel се разраства, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., въпреки че мултинационалната компания публично твърди, че до голяма степен се е изтеглила от Русия. През последните две години AkzoNobel е платила на Кремъл данък върху печалбата, равняващ се на приблизително 16 млн. евро, съобщава нидерландският всекидневник NRC въз основа на годишните отчети на трите руски дъщерни дружества на компанията.
Оборотът на руските дъщерни дружества е нараснал с 8 процента през миналата година след 3-процентов спад през 2022 г. Нетната печалба за миналата година възлиза на над 37 млн. евро. Руските дъщерни дружества са изцяло собственост на компанията майка AkzoNobel, базирана в Амстердам, въпреки че не са изплащали дивиденти от 2022 г. насам.
Говорител на AkzoNobel заявява пред изданието, че дейностите в Русия наистина са били намалени наполовина, но "обемите на останалите части са се увеличили противно на очакванията". Говорителят посочва още, че дружествата са законово задължени да плащат данъци в страните, в които извършват дейност. "Алтернативата, ако дадена компания не го прави, е, че тя може да бъде национализирана от Русия".
Още: Coca-Cola може да се завърне в Русия
Резултатите противоречат на официалното изявление на AkzoNobel, че след руската инвазия в Украйна "значителна част" от дейностите й в Русия ще бъдат преустановени. Финансовият директор Маартен де Врийс все пак заяви през февруари при представянето на годишните резултати, че "бизнесът в Русия е намалял наполовина". В отговор на въпрос на изданието говорителят на "АкцоНобел" поддържа тезата, че бизнесът на компанията в Русия е бил намален наполовина, но все пак казва, че "обемите на останалите части са се повишили спрямо очакванията".
Според разследването на нидерландското издание, цитирано от БТА, данните от руските митници показват, че дъщерните дружества на AkzoNobel в страната биха могли да нараснат, тъй като компанията продължава да доставя големи количества суровини за бои и покрития от чужбина. До края на миналата година мултинационалната компания е изпратила в Русия почти 2 млн. килограма от тези суровини от клоновете си в Швеция, Виетнам и Турция.
AkzoNobel твърди, че от април 2022 г. руските дъщерни дружества извършват дейност само "на местно ниво".
Още: Европейските банки плащат четири пъти по-големи данъци в Русия
Вестникът е получил митническата информация чрез две платформи, които събират глобални данни за вноса и износа - ImportGenius и Sayari. AkzoNobel заявява, че постепенно е преустановила вътрешните доставки от началото на тази година, а от май твърди, че ги е спряла напълно.
Мултинационалната компания за производство на бои не е първата, която е критикувана за това, че продължава да развива дейност в Русия, докато твърди обратното. Пивоварната Heineken пусна нови продукти на руския пазар въпреки обещанията да го напусне, а компанията за потребителски стоки Unilever получи 200 млн. евро под формата на лицензионни такси от руското си дъщерно дружество в противоречие с обещанията си.
Коментари