Джамбазки: Западна Европа пречи със закони на източноевропейски предприемачи


Джамбазки: Западна Европа пречи със закони на източноевропейски предприемачи
Снимка: БГНЕС

2727

Има Европейска гражданска инициатива за събиране на достатъчен брой подписи, с които да бъде предоставено на вниманието на Европейската комисия въпросът за еднакви заплати в България и в Европейския съюз. Това заяви зам.-председателят на ВМРО и евродепутат Ангел Джамбазки. Всъщност тази инициатива е идея на крайнодясната унгарска партия "Йобик".

По думите на Джамбазки редица западноевропейски държави имат тежки протекционистични закони, които пречат на предприемачи от Източна Европа – например превозвачите. Затова и се стартира тази инициатива, чийто механизъм е урегулиран в Договора от Лисабон. Според процедурата при 1 млн. и повече подписи ЕК е длъжна да разгледа съответното законово предложение и да го опише в юридически текст, но не и то да бъде прието задължително. Джамбазки беше категоричен, че сегашната инициатива е отговор на протекционистичните идеи, които и френският президент Еманюел Макрон изложи при визитата си в България в края на август.

Зам.-председателят на ВМРО настоя и да няма европейски документи, които да застрашават предприемачите от Източна Европа.

Безспорен факт е, че с административно решение не може да бъдат урегулирани заплатите. Ако можеше, да направи закон за 5000 лева минимална заплата и да минем швейцарците, коментира икономистът Владимир Каролев. Той настоя, че за 8 години сме удвоили доходите си, но проблемът е, че например румънците са с 20% по-напред. "Това е истинският дебат – защо румънците от 2009 година насам почват да ни изпреварват. Случва се, защото няма реформи от 2008 година насам", посочи Каролев, който беше съветник на икономическия министър в кабинета „Борисов 2” – Божидар Лукарски.

Каролев и Джамбазки конкретно посочиха като протекционистичен механизъм новите екологични евростандарти, които затягат режима в сектора и ограничават още повече отделянето на вредни вещества във въздуха. Джамбазки включи този пример като пример за „политика на лицемерие и двоен стандарт”, но не засегна с нито една дума темата за качеството на въздуха и трябва ли всички да дишат замърсен въздух, за да може един сектор да осигурява работа при по-ниски разходи. Припомняме, че според оценка на ЕК България губи 3 млрд. евро годишно заради мръсния въздух, както и 2 млн. стандартни дни, а през 2013 година 13 700 българи са починали преждевременно заради заболявания, предизвикани от мръсен въздух.

Още от Технологии


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички