Винаги, когато става някаква промяна, е важно какво целиш, какво искаш да постигнеш. Това каза в сутрешния блок на БНТ председателят на Управителния съвет на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков по повод стартиралата пенсионна реформа.
Той припомни, че като основни цели на тази реформа бяха обявени ръст на пенсиите и да бъде постигната финансова стабилност на Националния осигурителен институт, тъй като вече повече от 50% от парите за пенсии не идват от осигуровки, а от данъци.
По думите му със стъпките, които са направени в пенсионната реформа, са били изпратени разнопосочни сигнали. Иначе пътят с увеличаване на пенсионната възраст е верен, подчерта бившият министър на труда и социалната политика.
Нейков посочи, че ако погледнем заложените параметри в бюджета и показателите за инфлацията, може да се прогнозира, че през тази година покупателната ни способност няма да нарасне, а пенсиите ще бъдат замразени.
Бившият социален министър коментира, че няма доказателства, че нарастването на минималната работна заплата води до увеличаване на заетостта, но няма и доказателства, че намаляването ѝ увеличава безработицата.
Много работодатели приемат увеличаването на заплатата като административна мярка, а не като оценяване на труда на хората. Големият проблем у нас е, че все още няма адекватна връзка между квалификацията и цената на труда. Затова и хората не виждат смисъл да повишават квалификацията си. Това трябва да се промени и тогава и работодателите ще разберат защо плащат повече – защото получават по-качествен труд, категоричен е Иван Нейков.
Коментари