Предложението на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) за допълнително изплащане на обезщетение за майчинство на жени, които решат да се върнат на работа преди детето им да е навършило година, е важна стъпка в правилната посока. Това смята д-р инж. Боряна Манолова председател на Съвета на жените в бизнеса в България
„Това законодателно решение ще даде възможност на повече жени да не отлагат майчинството и да не се налага прекъсване на професионалното им развитие“, коментира инж. Манолова, която е директор на Siemens България. Според нея промяната ще помогне най-вече на български семейства, чиито членове са с добро образование и квалификации, тъй като ще се намали необходимостта да правят изключващ избор между семейство и кариера.
В момента жените, които започват работа преди изтичане на времето определено за майчинството, губят част от социалните помощи, които им отпуска държавата за този период. Освен това те са дискриминирани, вместо да бъдат поощрени за това свое решение.
Идеите на Съвета на жените в бизнеса за финансово стимулиране на жени, които се връщат на работа по-рано и на практика губят част от платеното майчинство, бяха предложени на министерството на труда и социалната политика по време на обсъжданията за закона за равнопоставеността на половете миналата година. Философията на предложенията на Съвета е изцяло в подкрепа на създаването на реални стимули за работещи родители. „Важно е да се мисли не само за жените, но и за двамата родители, за хората, които искат да имат деца и в същото време да продължат да работят, учат и да се развиват“, смята Боряна Манолова.
Допълнителен резултат от получаването на финансов стимул за майките при по-ранно завръщане на работа е създаването на условия за равно заплащане между половете, залегнало в закона за равнопоставеността. „Когато пазарните условия го позволяват, повечето компании правят избирателно индексиране на заплати веднъж в годината. Ако една жена отсъства веднъж или два пъти по време на такова индексиране, тъй като е в майчинство, нейната заплата обективно изостава в сравнение с възнаграждението на мъжете на същата позиция“, обяснява инж. Манолова.
Подобно решение съответства изцяло и на идеите на Софийската декларация „Жените лидери и равенството между половете”, която беше приета по време на Глобалния форум на жените лидери, организиран от Съвета на жените в бизнеса в България и ЮНЕСКО през май в София. Декларацията, която беше приета от представители на четири континента по време на конференцията, отправя призив към правителства от целия свят да се предприемат нужните законодателни и административни реформи за предоставяне на равни права и равен достъп на жените до икономическите ресурси, образователните и обучителни възможности, както и до технологиите, припомня д-р Манолова.
Коментари