В обозримо бъдеще всички европейци ще могат да ползват пенсионни продукти в различни държави, независимо от своята националност. Това заяви Десислав Данов, член на IRSG към EIOPA-Европейския застрахователен и осигурителен надзор по време на първото издание на международната конференция на тема: „Защита на застрахованите и осигурените”, предаде БГНЕС.
По думите му нашето застраховане изостава от това на другите европейски държави и все още е "някъде между 80-та и 90-та година".
Изследването на Better Finance, което ще представя е уникално и важно, защото осигурените трябва да знаят с точност и яснота каква е реалната доходност на техните спестявания, за да знаят на каква пенсия да се надяват. Това заяви в началото на презентацията си Любомир Христов, съосновател и председател на Института на дипломираните финансови консултанти, член на различни световни и европейски органи в областта на финансовото планиране и образование, на ценните книжа и пазари.
Къде е проблемът? В случая с Франция 1 евро, инвестирано на 31 декември 1999 г. в пенсионни фондове индексът на доходност е 1.55 евро през 2015 г., т.е. имаме реална загуба за целия период. В Белгия и България картината е подобна. В същото време има начин доходността да се увеличи чрез балансиран портфейл- може да се инвестира в корпоративни ценни книжа и др. Интересуваме се от реалната доходност- след такси, данъци, инфлация и др. Обхватът на нашето изследване започна с три страни през 2013 г., а последното разглежда ситуацията в 15 европейски страни. Резултатите от него са представителни и покриват два пълни цикъла на капиталовия пазар, подчерта Любомир Христов. У нас пенсията от Универсален пенсионен фонд/УПФ/ не е достатъчна, затова казваме, че при сегашната структура се стига до абсурда две пенсии /от НОИ и от УПФ-бел.р./ да са по-малко от една, каза той. Една възможна алтернатива ще се появи под формата на Паневропейския пенсионен продукт, препоръча Христов. Целта е европейските граждани да имат достъп до евтин, прозрачен и качествен пенсионен продукт, заключи той.
Инвестирането в пенсионно осигуряване е от продуктите с най-лоша възвръщаемост според ЕК. Техните схеми не са дългосрочни, със спорна ефективност. Това посочи в своя анализ Алекс Родригес Тоскано от Betterfinancie.
В продължение на 16 г. от 1999 г. до 2015 г. средствата, оставени в банки, носят загуба от 39%. Трябва да се инвестира в целия европейски пазар, за да се справим с инфлацията и да имаме реална възвръщаемост. Пазарът на акции е нараснал с 59% в целия свят, в САЩ- 69%. Тенденцията е и повишаване на доходността от облигации- възвръщаемостта там е 120%, продължи Тоскано.
По-добре е да се инвестира на европейския пазар като цяло, отколкото в отделните национални пазари. За в бъдеще огромен процент европейци ще са в пенсионна възраст , затова трябва да се преразгледат пенсионните схеми, смята Тоскано. През 2012 г. ЕК издаде Бяла книга на пенсиите с идеята да се обмисли как да ги допълни с нови пенсионни продукти. Относно личните пенсионни фондове ЕК през 2016 г. създаде публична консултация , за да обслужва интересите на потребителите. Имаше и публични изслушвания в ЕК. Паневроипейският пенсионен продукт има дългосрочни цели и инвестиционен елемент, посочи Тоскано. Той само допълва държавното осигуряване и това на работодателя. Какви са облагите от Паневропейската пенсионна схема - може да осигури още едно плащане като допълнение към държавното, хармонична е на работната ръка, която е в движение в Европа, дава по-голям избор, по-добър контрол върху рисковете, спомага за намаляване на разходите за спестовниците, дава точна информация за възвръщаемостта.
Коментари