Две пенсии да се окажат по-малко от една е гарантирана от Кодекса за социалното осигуряване ситуация. На хората бе дадена възможност да се откажат от осигуряване в универсалните пенсионни фондове, но никой не им посочи как да направят своите сметки. Пенсията от частното пенсионно дружество е долнокачествена в сравнение с държавното, защото излага пенсионерите на риск. Тази позиция изрази финансистът проф. Любомир Христов пред националното радио.
Той бе категоричен, че правата на хората в държавното обществено осигуряване са по-добре защитени и заяви, че с малки изключения за хората е по-изгодно да насочат цялата си вноска за пенсия към държавното обществено осигуряване.
Експертът препоръча още, ако хората решат да правят допълнителни спестявания и инвестиции за пенсии, да ги насочват "извън примитивната и паразитна пенсионна система у нас."
"Спекулира се много сериозно с размерите на пенсиите. Ако и в момента противниците на втория стълб не успеят, в бъдеще това няма как да се случи", отбеляза от своя страна Даниела Петкова от Асоциацията на пенсионните фондове. В коментар на съвета на проф. Христов хората да преместят партидите си в НОИ, Петкова заяви, че хората с втора пенсия в универсалните пенсионни фондове ще имат по-висок стандарт на живот от онези, които се осигуряват само в ДОО.
"Работи се в посока на това пенсионните фондове да бъдат възпрепятствани да започнат изплащането на парите на хората, които се осигуряват в тях", подчерта Даниела Петкова.
Частните пенсионни дружества възприемат част от промените в Кодекса за социално осигуряване като целенасочени и препятстващи старта на изплащането на втората пенсия, стана ясно от думите на Петкова.
Коментари